W Małopolsce trwają intensywne kontrole oznakowania dróg w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych. Policjanci ruchu drogowego, we współpracy z zarządcami dróg, dążą do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla dzieci powracających do nauki. Sprawdzana jest zarówno infrastruktura drogowa, jak i urządzenia ostrzegawczo-zabezpieczające. Wyniki tych weryfikacji będą przekazywane odpowiednim zarządcom dróg w celu usunięcia ewentualnych uchybień.
Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzają dokładne przeglądy istniejącego oznakowania, co ma na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla najmłodszych użytkowników dróg. W ubiegłym roku podczas podobnej lustracji w rejonach aż 1228 małopolskich szkół zidentyfikowano 88 nieprawidłowości związanych z widocznością i prawidłowym ustawieniem znaków drogowych. Problemy te, takie jak ograniczona czytelność znaków czy ich zasłonięcie przez roślinność, zostały na bieżąco usunięte przez zarządców dróg dzięki interwencji policji.
Kontrola oznakowania to jedna z pierwszych inicjatyw mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa przed nadchodzącym rokiem szkolnym. Po rozpoczęciu zajęć, będą miały miejsce działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, w której policjanci będą monitorować ruch drogowy w pobliżu placówek oświatowych. Dodatkowo, w szkołach planowane są różnorodne działania profilaktyczno-edukacyjne, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz świadomości wśród młodych uczestników ruchu drogowego.
Źródło: Policja Tarnów
Oceń: Małopolscy policjanci kontrolują oznakowanie dróg przed nowym rokiem szkolnym
Zobacz Także