Wczoraj w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbyła się gala „Tarnów Pierwsze Niepodległe”, mająca na celu upamiętnienie kluczowego momentu w historii miasta. Uroczystość zorganizowano w celu uczczenia odzyskania przez Tarnów wolności 30 października 1918 roku, co miało szczególne znaczenie zarówno lokalnie, jak i ogólnopolskiego kontekście. W trakcie wydarzenia werbowano liczne nagrody oraz odznaczenia, które trafiły do zasłużonych przedstawicieli kultury i społeczeństwa.
Gala została otwarta przez prezydenta Tarnowa, Jakuba Kwaśnego, który podkreślił znaczenie 30 października 1918 roku. Przypomniał o działaniach tarnowskich radnych oraz akcjach zbrojnych, które pozwoliły na zrzucenie jarzma zaborów. Słowa prezydenta przypomniały, że chociaż w historii były różnice, to zawsze łączyć będzie mieszkańców miłości do Polski.
Podczas uroczystości przyznano szereg odznaczeń. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Ewa Łączyńska-Widz, zaś tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznano Barbarze Bułdys. Oba wyróżnienia wręczyła posłanka Urszula Augustyn, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na rolę kultury w walce o wolność. Po raz pierwszy wręczono również statuetkę „Skrzydła Niepodległości”, a tytuł „Ambasadora Tarnowa” przypadł Łukaszowi Maciejewskiemu, co świadczy o ciągłym poszukiwaniu i docenianiu lokalnych liderów kultury.
Uroczystość zakończył koncert w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa, w którym wystąpiła pianistka Lily Phee oraz kwintet fortepianowy. Wydarzenie to z pewnością pozostanie w pamięci uczestników jako emocjonujące i ważne wydarzenie, które umocniło więzi mieszkańców Tarnowa z ich historią i kulturą.
Źródło: Urząd Miasta Tarnów
Oceń: Gala „Tarnów Pierwsze Niepodległe” upamiętniła historyczne wydarzenia miasta
Zobacz Także