Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie pojawił się najnowszy odcinek cyklu „Zamki historycznej Małopolski”, który prowadzi dr Krzysztof Moskal. W tej edycji poruszony został temat zamku Lemiesz, położonego we wsi Białawoda. Chociaż nie ma zachowanych ruin tego historycznego obiektu, jego historia jest wciąż fascynująca, a opowieści o nim przyciągają uwagę mieszkańców i turystów. Cykl ma na celu przybliżenie mniej znanych, ale równie interesujących miejsc z obszaru dawnej Małopolski.
W odcinku dr Moskal podkreśla, że wiedza na temat zamku Lemiesz opiera się głównie na legendach i podaniach, które wzbogacają opis jego dziejów. Mimo braku materialnych pozostałości, wspomniane opowieści zawierają w sobie ziarno prawdy i ilustrują rzeczywiste wydarzenia historyczne, które miały miejsce w średniowieczu. Legendy te, choć często przesiąknięte fantastyką, są świadectwem bogatej tradycji regionalnej oraz niezwykle ciekawej historii tego miejsca.
Cykl „Zamki historycznej Małopolski” ukazuje różnorodne obiekty obronne z dawnego województwa krakowskiego, sandomierskiego oraz lubelskiego. Mieszkańcy Tarnowa oraz wszyscy zainteresowani historią regionu mają szansę na poznanie nie tylko dobrze znanych, monumentalnych zamków, ale także tych mniej rozpoznawalnych, które wciąż czekają na odkrycie. Każdy odcinek dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie można również znaleźć współrzędne geograficzne, ułatwiające odnalezienie prezentowanych miejsc na mapie.
Źródło: Urząd Miasta Tarnów
Oceń: Nowy odcinek cyklu „Zamki historycznej Małopolski” prezentuje zamek Lemiesz w Białawodzie
Zobacz Także



