Jan Amor Iunior Tarnowski, posługujący się herbem Leliwa, urodził się w Tarnowie w latach 1420-1430. Jego życie zakończyło się 5 czerwca lub 5 listopada 1500 roku. W okresie swojej kariery politycznej pełnił kilka istotnych funkcji w hierarchii władzy lokalnej oraz regionalnej.
Był kasztelanem sądeckim od 1461 roku, a następnie objął urząd kasztelana wojnickiego w 1463 roku. Jego najwyższym stanowiskiem było województwo krakowskie, które piastował od 29 września 1479 roku. Dodatkowo, od 12 stycznia 1491 roku, sprawował również rolę kasztelana krakowskiego, co podkreśla jego znaczącą obecność i wpływ w regionie Małopolski.
Życiorys
Jan Amor Tarnowski był jednym z pięciu synów Jana Tarnowskiego oraz Elżbiety ze Szternberga. Jego edukacja odbyła się m.in. na Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał wszechstronne wykształcenie klasyczne oraz humanistyczne, wzbogacone także o nauki militarne. W jego posiadłości znajdowały się cztery miasta, trzy zamki oraz dziewięćdziesiąt trzy wsie. Zmarł w 1500 roku i spoczął w kolegiacie pw. Narodzenia NMP w Tarnowie, w kaplicy św. Anny, gdzie umieszczono jego renesansowy nagrobek, a rzeźby wykonał Jan Maria Padovano przy współpracy W. Kuszycy lub Santi Gucci.
Jan Tarnowski był również ważnym uczestnikiem wydarzeń politycznych swojej epoki; był gwarantem pokoju toruńskiego z 1466 roku. W jego życiu osobistym znaczącą rolę odegrały dwie żony. Pierwszą z nich była Zygmunta z Goraja, która pochodziła z rodziny Prokopa z Goraja i ze Szczebrzeszyna. Z tego małżeństwa urodzili się synowie: Jan Amor i Jan Aleksander, oraz trzy córki: Elżbieta, Zofia Reginę i Katarzyna. Ta ostatnia poślubiła Stanisława Kmitę Sobieńskiego, który pełnił funkcję wojewody bełskiego i ruskiego.
Drugą żoną Jana Amora od 1486 roku była Barbara z Rożnowa herbu Sulima, wnuczka słynnego Zawiszy Czarnego, która była również wdową po Stanisławie z Tęczyna herbu Topór. Z tego związku przyszli na świat syn Jan Amor, który później został hetmanem wielkim koronnym, oraz córka Zofia.
Przypisy
- Antoni Gąsiorowski, Polscy gwaranci traktatów z Krzyżakami XIV-XV wieku, w: Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 2-3, 01.01.1971 r., s. 260.
Pozostali ludzie w kategorii "Szlachta i monarchia":
Jan Amor Tarnowski | Rafał Tarnowski (zm. 1372 lub 1373)Oceń: Jan Amor Tarnowski (zm. 1500)