Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu jest monumentalną strukturą, która znajduje się przed Starym Cmentarzem przy ulicy Narutowicza w Tarnowie. Jego odsłonięcie miało miejsce 19 czerwca 1966 roku, w dniu upamiętniającym 26. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu. Pomnik ten jest nie tylko ważnym miejscem pamięci, ale także symbolem przeżytej tragedii.
Autorami tego wyjątkowego dzieła są dwaj utalentowani miejscowi artyści rzeźbiarze, Bogdana Ligęza-Drwal i Anatol Drwal, którzy zwyciężyli w tematycznym konkursie na projekt. Monument składa się z dwóch głównych części: pierwsza z nich przedstawia trzy klęczące postacie męczenników, które mają wydarte serca, symbolizujące ich cierpienie. Druga część ukazuje dwa miecze wzniesione w górę, nawiązujące do historycznej bitwy pod Grunwaldem, a także płaczące dziecko, które stoi przy zimnej i obcej ścianie, stając się emblematem bezsilności wobec przeszłych tragedii.
Na widocznej ścianie od ulicy Narutowicza umieszczone są daty 1939–1945, co odnosi się do czasów II wojny światowej. Natomiast na tylnej stronie pomnika widnieje napis: W hołdzie 45 000 mieszkańców ziemi tarnowskiej – ofiarom niemieckiego faszyzmu pomordowanym, bohaterom poległym w walce z najeźdźcą o niepodległość ojczyzny w latach 1939–1945. Ta inskrypcja stanowi hołd zarówno dla ofiar, jak i dla tych, którzy walczyli o wolność swojej ojczyzny.
Przypisy
- NorbertN. Orliński NorbertN., Tarnów i okolice: przewodnik, Wyd. 1, Warszawa: Sport i Turystyka, 1982 r., s. 60, ISBN 978-83-217-2402-7, OCLC 830228055 [dostęp 17.06.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz w Tarnowie | Pomnik Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie | Pomnik Adama Mickiewicza w Tarnowie | Ławeczka Poetów w Tarnowie | Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego w TarnowieOceń: Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu w Tarnowie