Ferdynand Chaber


Ferdynand Chaber urodził się 16 kwietnia 1907 roku w Tarnowie. Był polskim działaczem komunistycznym z żydowskimi korzeniami, który odcisnął swoje piętno na historii politycznej kraju.

Zmarł 7 maja 2005 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ślad zarówno w pamięci ludzi, jak i w zbiorowej historii Polski.

Życiorys

Urodził się jako Efraim Haber w rodzinie Izaaka, znanego później jako Józef, oraz Bronisławy Haberów. Edukację rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował prawo i ekonomię. W marcu 1929 roku przystąpił do Komunistycznej Partii Polski, występując pod pseudonimami „Krzysiek” oraz „Bolek”. Z powodu swojej aktywności w KPP, został ukarany czteroletnim pozbawieniem wolności i relegowany ze studiów. Po tych wydarzeniach podjął pracę w Komitecie Centralnym Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom.

Okres II wojny światowej spędził na terytorium Związku Radzieckiego, a w 1944 roku wstąpił do Związku Patriotów Polskich. Od kwietnia 1945 roku był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a później Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W tym samym roku, w związku z reorganizacją, został skierowany do pracy w cenzurze prasowej, co oznaczało wydzielenie z Wydziału Propagandy. Następnie objął kierownictwo wydziału w Centralnym Biurze Kontroli Prasy, które znajdowało się w II Departamencie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Pełnił funkcję zastępcy kierownika Wydziału Propagandy i Prasy KC PPR od września 1947 do listopada 1948. Kolejnym krokiem w jego karierze było zajmowanie stanowiska zastępcy kierownika Wydziału Prasy i Wydawnictw od grudnia 1948 do stycznia 1954, a następnie do września 1969 roku kontynuował pracę w Wydziale Agitacji i Propagandy KC PZPR. W 1969 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, która według jego własnych słów była wymuszona przez władze z powodu „antypaństwowej działalności” jego potomków.

Pochowany został na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, w kwaterze numer 2.

Odznaczenia

Ferdynand Chaber otrzymał szereg wyróżnień za swoje zaangażowanie w działalność po wojnie. Jego działania miały na celu cementowanie demokratycznych form państwowości polskiej na terenie całego kraju.

Na podstawie uchwały Prezydium Krajowej Rady Narodowej z dnia 19 lipca 1946 roku, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. To wyróżnienie świadczy o jego niezwykłym wkładzie w budowanie nowej rzeczywistości politycznej w powojennej Polsce.

W lipcu 1964 roku, jego osiągnięcia zostały ponownie docenione, kiedy to otrzymał Order Sztandaru Pracy II klasy. Te odznaczenia podkreślają znaczenie jego pracy w kontekście budowania demokratycznych struktur w Polsce.

Przypisy

  1. Katalog pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 07.03.2018 r.]
  2. Monitor Polski 1947 r. nr 52, poz. 393 [online], monitorpolski.gov.pl [dostęp 19.08.2020 r.]
  3. Pani na Agorze. Sylwetka Heleny Łuczywo – legendy Gazety Wyborczej, „Dziennik Polska-Europa-Świat”, 14.02.2009 r.
  4. Chaber, Dorota i Ferdynand. wyborcza.pl, 09.12.2006 r.
  5. a b c d e f g h Katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 18.02.2009 r.]
  6. Odznaczenia dla pracowników partyjnych [w:] "Trybuna Robotnicza, nr 171, 21.07.1964 r., s. 5.
  7. Grób Ferdynanda Chabra w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.

Oceń: Ferdynand Chaber

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:15