Halina Nowina Konopka


Halina Maria Nowina Konopka, z domu Wesołowska, to wybitna postać w polskiej polityce oraz architekturze. Urodziła się 27 maja 1938 roku w Tarnowie. Jej kariera polityczna obejmuje uczestnictwo w pracach Sejmu, gdzie pełniła rolę posłanki w pierwszej, trzeciej i czwartej kadencji.

Jej dorobek na pewno zasługuje na głębsze zrozumienie i docenienie, zwłaszcza w kontekście wpływu, jaki wywarła na polskie życie publiczne oraz na architekturę w Polsce.

Życiorys

Halina Nowina Konopka ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia. W 1966 roku ukończyła studia na Wydziale ArchitekturyPolitechniki Krakowskiej, co otworzyło przed nią szerokie możliwości zawodowe. Po zakończeniu nauki, podjęła pracę jako kierownik w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie mogła rozwijać swoje pasje związane z architekturą oraz popularyzacją kultury ludowej.

W roku 1974 Halina została starszym wykładowcą w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, co stanowiło dla niej kolejną szansę na rozwój kariery akademickiej. Od 1981 roku była aktywną członkinią NSZZ „Solidarność”, angażując się w działania na rzecz demokracji i praw pracowniczych. W latach 1994–1998 zasiadała w olsztyńskiej radzie miasta, co świadczyło o jej zaangażowaniu na rzecz wspólnoty lokalnej.

W 1995 roku pełniła funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia na rzecz Europy Ojczyzn. Jej kariera polityczna nabrała tempa, kiedy w latach 1991–1998 była posłanką w Sejmie, reprezentując różne ugrupowania takie jak Wyborcza Akcja Katolicka oraz Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) i Liga Polskich Rodzin (LPR). Halina Nowina Konopka zasiadała w Sejmie I, III i IV kadencji, w tym m.in. w okręgach elbląsko-olsztyńskim oraz olsztyńskich: nr 29 i nr 35.

W trakcie swoich kadencji, występowała z klubów parlamentarnych AWS i LPR, a także dołączyła do koła poselskiego Porozumienie Polskie. W lutym 1999 roku, razem z innymi posłami PP, zagłosowała przeciwko ratyfikacji traktatu północnoatlantyckiego. Choć w 2005 roku próbowała swoich sił w wyborach do Senatu z ramienia Porozumienia Polskiego, nie osiągnęła sukcesu.

Co ciekawe, 21 grudnia 2000 roku współpracowała z posłem Witoldem Tomczakiem, pomagając mu w usunięciu kontrowersyjnej instalacji włoskiego rzeźbiarza Maurizia Cattelana, La Nona Ora, ze galerii Zachęta, która symbolizowała meteoryt przygniatający postać papieża Jana Pawła II.

Życie prywatne

Halina Nowina Konopka to osoba o bogatym życiu rodzinnym. Jest siostrą Mariusza Wesołowskiego, który był posłem I kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. W jej rodzinie nie brakuje również znanych postaci – jest szwagierką Piotra Nowiny-Konopki.

Halina jest matką siedmiorga dzieci, wśród których znajduje się Marcin Nowina Konopka, znany jako pierwszy prezes zarządu spółki Spes, a także wydawca „Naszego Dziennika” Spes.

Przypisy

  1. Roch Kowalski, Łukasz Mężyk: Posłanka PiS 20 lat temu głosowała przeciw wejściu Polski do NATO. Dziś nie chce o tym rozmawiać. 300polityka.pl, 15.03.2019 r. [dostęp 26.02.2022 r.]
  2. Roman Pawłowski: 20 lat z cenzurą?. wyborcza.pl, 04.06.2009 r. [dostęp 26.02.2022 r.]
  3. Daniel Gąsiorowski: Rydzyk holding – wielki biznes bez podatków. money.pl, 13.04.2006 r. [dostęp 26.02.2022 r.]

Oceń: Halina Nowina Konopka

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:13