Janusz Bystrzonowski


Janusz Franciszek Bystrzonowski, urodzony w 1949 roku w Tarnowie, to postać znana w polskim świecie prawnym oraz politycznym. Nie tylko pełnił funkcje adwokata, ale również odegrał istotną rolę jako działacz polityczny.

W latach 1990-1991 miał zaszczyt pełnić urząd wojewody tarnowskiego, co podkreśla jego znaczenie w regionie oraz aktywne zaangażowanie w sprawy publiczne.

Życiorys

Janusz Bystrzonowski ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu aplikacji, zarówno sędziowskiej, jak i adwokackiej, rozpoczął karierę jako adwokat. W 1980 roku pełnił funkcję doradcy prawnego NSZZ „Solidarność”, a w trakcie lat 80. zajmował się obroną w licznych procesach politycznych.

Od 1986 roku był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej. W 1989 roku wystartował jako kandydat „Solidarności” w wyborach kontraktowych, jednak zrezygnował z tego stanowiska na rzecz Karola Krasnodębskiego.

W 1990 roku premier Mazowiecki powołał go na stanowisko wojewody tarnowskiego. Po zakończeniu pełnienia tej funkcji w 1991 roku, Janusz Bystrzonowski zdecydował się na powrót do praktyki adwokackiej.

W 2004 roku został powołany na członka Rady Muzeum Okręgowego w Tarnowie, co odzwierciedla jego zaangażowanie w życie kulturalne i społeczne regionu.

Przypisy

  1. UCHWAŁA NR 99/04 ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 19.02.2004 r. w sprawie powołania członków rad muzealnych w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, na drugą kadencję.

Oceń: Janusz Bystrzonowski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:10