Aleksander Wareński to postać, która na trwałe zapisała się w historii Polski. Urodził się 4 stycznia 1894 roku w Tarnowie, a swój żywot zakończył tragicznie 8 sierpnia 1939 roku we Tczewie.
Był nie tylko żołnierzem, lecz także wybitnym nauczycielem oraz dziennikarzem. W swojej karierze pełnił również funkcję redaktora naczelnego renomowanej „Gazety Lwowskiej”, gdzie miał znaczący wpływ na kształt debaty publicznej w przedwojennym okresie Polski. Jego działalność w tych różnych dziedzinach oddaje złożoność jego osobowości i pasji, które go prowadziły w codziennym życiu.
Życiorys
Ukończył gimnazjum w Tarnowie, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. W momencie wybuchu I wojny światowej, Aleksander Wareński wstąpił do Legionów Polskich, w których uczestniczył w walkach do 15 lutego 1918 roku. Po tym czasie, aż do maja 1918 był internowany na Węgrzech, co stanowiło ważny moment w jego życiu. W maju 1920 roku, po zakończeniu internowania, pełnił służbę w 202 pułku kawalerii, angażując się również w działalność polityczną na Górnym Śląsku.
Po zakończeniu wojny 1918-1920, ukończył wcześniej przerwane studia na przekształconym Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Następnie, w latach 1923-1928, pracował jako nauczyciel w szkołach w Wilnie oraz Dziśnie, gdzie prowadził lekcje muzyki i śpiewu, a także kierował chórem oraz zorganizował orkiestrę dętą. Po tym okresie objął stanowisko kierownika spółdzielni rolniczo-handlowej w Augustowie, a od 1929 do 1932 roku był kierownikiem spółdzielni wojskowej w Wilnie.
Od 1 kwietnia 1932 roku zarządzał biurem ogłoszeń i reklamy Polskiej Agencji Telegraficznej, natomiast 1 marca 1934 roku objął funkcję dzierżawcy i redaktora naczelnego „Gazety Lwowskiej”. Jego zaangażowanie nie ograniczało się jedynie do dziennikarstwa. Był aktywnym członkiem zarządu Syndykatu Dziennikarzy Lwowskich oraz Związku Legionistów Polskich. Angażował się w działalność społeczną, współpracując z Radą Sieroczą, Opieką Społeczną oraz innymi stowarzyszeniami.
Unfortunately, zmarł 8 sierpnia 1939 roku w Tczewie w wyniku ataku serca. Jego pogrzeb odbył się 12 sierpnia 1939 roku, a jego ciało spoczęło na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Odznaczenia
Aleksander Wareński był odznaczany za swoje zasługi i poświęcenie w służbie. Do jego najważniejszych nagród należy:
- Krzyż Niepodległości,
- Krzyż Zasługi (1937),
- Odznaka „Za wierną służbę”,
- Odznaka Więźniów Politycznych.
Przypisy
- Pogrzeb ś. p. Aleksandra Wareńskiego. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 183 z 15.08.1939 r.
- Odznaczenia lwowskich dziennikarzy. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 281 z 11.12.1937 r.
- Wychowanie muzyczne. dzisna.republika.pl. [dostęp 12.02.2015 r.]
- Grono nauczycielskie. dzisna.republika.pl. [dostęp 12.02.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Włodzimierz Górski | Alfred Szczepański (literat) | Stanisław Faecher | Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy) | Wilhelm Berkelhammer | Rudolf Starzewski | Yola Czaderska-Hayek | Piotr Metz | Michał Konopiński | Roman Szydłowski | Zbigniew ŚwięchOceń: Aleksander Wareński