Rudolf Starzewski


Rudolf Michał Starzewski to postać, która z pewnością pozostawiła trwały ślad w historii Krakowa. Urodził się 28 lipca 1870 roku w Tarnowie, a zmarł 22 października 1920 roku w Krakowie. Był znanym dziennikarzem oraz publicystą, który cieszył się ogromnym uznaniem w swoim środowisku.

Wiele osób zna go jako pierwowzór Dziennikarza w dramacie Wyspiańskiego, co tylko podkreśla jego znaczenie w krakowskiej kulturze, szczególnie w okresie Młodej Polski. Jego przyjaciele nazywali go Dolciem, co świadczy o bliskości relacji, jakie przywiązywały ich do tej charyzmatycznej postaci.

Starzewski był autorem wielu recenzji i artykułów, w tym entuzjastycznej recenzji, która ukazała się w „Czasie” zaledwie trzy dni po premierze wspomnianej sztuki. Jego twórczość i zaangażowanie w życie kulturalne miasta uczyniły go jednym z najpopularniejszych ludzki w Krakowie.

Życiorys

Rudolf Starzewski przyszedł na świat w Tarnowie jako najmłodszy syn Mieczysława Ostoja Starzewskiego, który pełnił rolę dyrektora Krajowego Związku Kółek Rolniczych, oraz Reginy z domu Cymbler. Warto zaznaczyć, że był przyrodnim bratem Tadeusza oraz stryjem Jana.

W młodości ukończył szkołę średnią w konwikcie ojców jezuitów w Tarnopolu. Rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak z czasem zdecydował się całkowicie poświęcić dziennikarstwu. W tym okresie związał się z krakowską bohemą i zaprzyjaźnił z wybitnymi twórcami XIX wieku, szczególnie z o rok starszym Stanisławem Wyspiańskim.

Rudolf stał się aktywnym działaczem w Klubie Konserwatywnym, który powstał w 1896 roku. Razem z przyrodnim bratem Tadeuszem postulowali ostrożne reformy w zakresie administracji i rolnictwa. W 1905 roku objął fotel naczelnego redaktora dziennika „Czas”, przekształcając go w nowoczesną i wpływową gazetę wspierającą konserwatystów. W 1914 roku był kierownikiem Biura Prezydialnego Sekcji Zachodniej Naczelnego Komitetu Narodowego.

Jednym z kluczowych powodów jego tragicznego samobójstwa mogła być nieszczęśliwa miłość do żony przyjaciela, Tadeusza Żeleńskiego. Ostatecznie, Rudolf został pochowany na cmentarzu Rakowickim w grobowcu rodzinnym.

Przypisy

  1. Nad świeżą mogiłą. „Nowości Illustrowane”. Nr 44, s. 4, 30.10.1920 r.
  2. Dziennik Obwieszczeń Naczelnego Komitetu Narodowego. Sekcya Zachodnia, Kraków 24.08.1914 r., rok I, nr 1, s. 3.

Oceń: Rudolf Starzewski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:20