II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie to szkoła ponadpodstawowa, która znajduje się na ulicy Mickiewicza 16. Jest to placówka z bogatą historią, której patronem jest Jan Tarnowski. Od września 2010 roku uczniowie mają możliwość zdawania matury międzynarodowej, co stanowi doskonałą szansę dla tych, którzy pragną podjąć studia za granicą.
Warto również zaznaczyć, że w czerwcu 2022 roku szkoła uroczyście obchodziła jubileusz 120-lecia swojego istnienia, co jest dowodem na jej długoletnią obecność w systemie edukacyjnym oraz na znaczenie, jakie odgrywa w społeczności lokalnej.
Historia
Właściwe zezwolenie na utworzenie odrębnej filii gimnazjalnej zostało udzielone przez ministra wyznań i oświaty w reskrypcie numer 407 z dnia 8 maja 1901 roku. Nowo powstała filia zaczęła funkcjonować od 1 września i obejmowała pierwsze cztery klasy, czyli od I do IV, w pięciu oddziałach. Kierownictwo dydaktyczno-pedagogiczne zostało powierzone profesorowi dr Janowi Leńkowi. Filię umieszczono w prywatnym budynku doktora Hermana Pilzera, miejskiego lekarza, przy ulicy Seminarskiej 21.
Na mocy najwyższego postanowienia cesarza Franciszka Józefa I z dnia 29 maja 1903 roku, z zastrzeżeniem uchwalenia konstytucyjnych środków, wyrażono zgodę na utworzenie c.k. państwowego gimnazjum II w Tarnowie, które miało rozpocząć działalność z początkiem roku szkolnego 1903/04. W dniu 26 sierpnia 1903 roku, cesarz mianował profesora c. k. gimnazjum I w Tarnowie, dotychczasowego kierownika filii, doktora Jana Leńka dyrektorem c.k. gimnazjum II.
Uroczyste otwarcie nowej placówki odbyło się 2 września 1903 roku, a w wydarzeniu tym uczestniczył namiestnik Andrzej Potocki.
Dyrektorzy i kierownicy
Lista dyrektorów oraz kierowników II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie jest dość bogata i obejmuje wiele wybitnych postaci. W skład tej listy wchodzą:
- dr Jan Leniek,
- Józef Piekarski,
- F. Penkala,
- Józef Orzech (od 1924),
- Tadeusz Machalski,
- Stanisław Warcholik,
- Stanisława Czernecka,
- Stanisława Zakrzewska,
- Czesław Górnikiewicz,
- Alfred Wagner,
- Stanisław Wadowski,
- Mirosław Swoszowski,
- Maria Belcarska,
- Paweł Turski,
- Halina Pasternak.
Każda z tych osób przyczyniła się do rozwoju szkoły oraz wpływała na tworzenie jej tradycji.
Uczniowie
W poniższej liście znajduje się zestawienie uczniów, którzy przeszli przez mur II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, wraz z informacją o roku złożenia matury.
- Jerzy Braun,
- Władysław Czapliński,
- Jan Danek (1920),
- Władysław Kabat,
- Stefania Łącka (1933),
- Wilhelm Obrzut,
- Franciszek Prokop (1909),
- Henryk Sucharski.
Przypisy
- MariaM. Pawlikowska, Dar nieba: niezwykła postać Stefanii Łąckiej (1914-1946), wyd. 3., poszerzone, Tarnów: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, 2015, s. 35.
- Krzysztof G.K.G. Gucwa, Bardzo szanowany rektor: numer 61908 z KL Auschwitz, Gliwice: Wydawnictwo Jamakasz, 2014, s. 43-44.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 9, s. 147, 01.06.1924 r.
- Pamiątka 1904, s. 7.
- Pamiątka 1904, s. 6.
- Pamiątka 1904, s. 4.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie | VII Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie | Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie | Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie | Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie | I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w TarnowieOceń: II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie