Antoni Rosner, urodzony 9 listopada 1831 roku w Tarnowie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej medycyny. Jako lekarz dermatolog oraz syfilidolog, jego prace miały istotny wpływ na rozwój tych dziedzin w Polsce.
Rosner zmarł 25 sierpnia 1896 roku w Krakowie, a jego osiągnięcia kliniczne i badawcze pozostają ważną częścią dziedzictwa medycznego kraju.
Życiorys
Antoni Rosner przyszedł na świat w rodzinie Żydów tarnowskich, jako syn lekarza i miejskiego radnego, Dawida Rosnera oraz Hessi Ohrenstein. Po zakończeniu edukacji w gimnazjum, podjął studia w Wiedniu, gdzie zgłębiał tajniki filozofii i medycyny pod okiem wybitnego specjalisty, Ferdinanda von Hebry. W 1854 roku przez jeden rok zdobywał doświadczenie zawodowe w Szpitalu Powszechnym, pracując na Oddziale Chorób Wewnętrznych.
W 1861 roku obronił pracę doktorską z chirurgii, co prawdopodobnie wiązało się z jego przyjęciem wiary rzymskokatolickiej. Rok później wrócił do Krakowa, gdzie zaprezentował swoją pracę habilitacyjną z zakresu dermatologii i wenerologii, a następnie rozpoczął karierę wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w szpitalu św. Ducha.
W 1863 roku stanął na czele pierwszej Kliniki Dermatologicznej na polskich ziemiach; jej działalność została formalnie zatwierdzona w 1871 roku. W 1867 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego oraz prywatnego docenta dermatologii, a w 1873 roku został członkiem nadzwyczajnym Akademii Umiejętności oraz członkiem Towarzystwa Krakowskiego Lekarskiego. W tym samym roku objął stanowisko kierownika kliniki chorób skórnych w szpitalu św. Łazarza, a w 1894 roku został profesorem zwyczajnym.
Antoni Rosner był mężem Amelii z Ohrensteinów, z którą miał dwóch synów: Aleksandra oraz Ignacego Juliusza. Ich córka, Anna, wyszła za Michała Chylińskiego.
Na zawsze spoczął w grobowcu rodzinnym, znajdującym się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Przypisy
- Antoni Rosner [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 26.04.2019 r.]
- Nowi profesorowie uniwersytetu. „Nowości Illustrowane”. Nr 47, s. 2, 23.11.1907 r.
- S. p. Michał Chyliński. „Nowości Illustrowane”. Nr 26, s. 3, 27.06.1925 r.
- Lista osób zasłużonych pochowanych na Cmentarzu Rakowickim (1803–1939). W: Karolina Grodziska–Ożóg: Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1987, s. 135.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Stanisław Maziarski | Adam Szulisławski | Marian Wodziński | Antoni Gryzina-Lasek | Mateusz Hołda | Marian Wowkonowicz | Adam Czyżewicz | Gustaw Piotrowski (młodszy)Oceń: Antoni Rosner