Gustaw Piotrowski, urodzony 19 lipca 1863 roku w Tarnowie, a zmarły 28 stycznia 1905 roku w Krakowie, był znanym polskim lekarzem oraz fizjologiem. Pełnił funkcję profesora fizjologii w Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, zostawiając niezatarte ślady w polskiej medycynie.
Był synem Gustawa Piotrowskiego (1833-1884), również związanym z nauką. Jego edukacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich 4 lipca 1887 roku. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent w Zakładzie Fizjologii UJ pod kierunkiem Napoleona Cybulskiego. Jego chęć poszerzania wiedzy skłoniła go do studiowania fizyki u Zygmunta Wróblewskiego oraz chemii u Emiliana Czyrniańskiego w Krakowie, a także pod okiem Adolfa Liebena i Ernsta Ludwiga w Wiedniu.
Po półtora roku nauki w Berlinie, w zakładzie fizjologii Emila Du Bois-Reymonda, Gustaw habilitował się 8 maja 1889 roku w Krakowie. W czerwcu tegoż roku rozpoczął wykłady z fizjologii zwierząt domowych oraz fizjologii żywienia w Wyższej Szkole Rolniczej w Dublanach. Z kolei, od semestru letniego 1890/91, był docentem na Uniwersytecie we Lwowie. Dalsze kształcenie odbył dzięki stypendium fundacji Gałęzowskiego, studiując w Cambridge pod okiem Michaela Forstera, a w Paryżu u Nestora Gréhanta. Dodatkowo zgłębiał neurologię pod nadzorem Carla Westphala oraz Emanuela Mendla w Berlinie i Jeana-Martina Charcota w Paryżu.
Niestety, Gustaw Piotrowski zmagał się z nałogiem morfinowym, co prowadziło do jego tragicznym wyborom. Dwa razy podejmował próby samobójcze przez przedawkowanie tego narkotyku. Druga z takich prób doprowadziła do jego śmierci. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim w grobowcu rodzinnym (pas 2). Jego życie, pomimo tragicznych okoliczności, pozostaje przykładem zaangażowania w rozwój nauki i medycyny w Polsce.
Prace
Gustaw Piotrowski (młodszy) jest znanym autorem licznych prac naukowych. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jego dziedzinie:
- Przyczynek do nauki o unerwieniu naczyń, Pam Akad Umiej Wydz Mat Przyr 1889,
- O tamowaniu czynności fizjologicznych w ustroju zwierzęcym, Pamiętnik Lekarski 28, s. 349-351 i 29, s. 364-366 (1889),
- Fiziologia zwierząt ssących domowych, 1895.
Przypisy
- Karolina Grodziska-Ożóg: Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 367 s., 1983 r. ISBN 83-08-01121-7.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Antoni Rosner | Stanisław Maziarski | Adam Szulisławski | Marian Wodziński | Antoni Gryzina-Lasek | Mateusz Hołda | Marian Wowkonowicz | Adam CzyżewiczOceń: Gustaw Piotrowski (młodszy)