Jan Franciszek Stanisław Konopka, znany również jako baron, to postać, która miała znaczący wpływ na życie społeczno-polityczne w swojej epoce. Urodził się 2 grudnia 1855 roku w Tarnowie, gdzie zaczęła się jego burzliwa biografia.
Przez całe swoje życie, Konopka angażował się w działania na rzecz społeczności, co zaowocowało wieloma inicjatywami. Zmarł 13 grudnia 1948 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego społeczeństwa.
Życiorys
Jan Franciszek Konopka pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach, której herb to Nowina. Jego przodkiem był Jan Konopka (1732–1804), który w 1791 roku uzyskał tytuł barona. Obaj jego przodkowie, ojciec Leon Karol Marcin (1801–1880) oraz stryj Prosper, brali udział jako oficerowie w walkach powstania listopadowego. Matką Jana była Ewa Anna Antonina Wojciechowska (1826–1909).
Jan Franciszek przyszedł na świat 2 grudnia 1855 roku w Tarnowie. W swoich młodzieńczych latach miał słabą kondycję zdrowotną. Początkowo kształcił się pod okiem prywatnych nauczycieli, a następnie zdawał egzaminy eksternistyczne w tarnowskim gimnazjum oraz w Gimnazjum Św. Anny w Krakowie. Edukację przerwał na czas kuracji w Merano, a po powrocie kontynuował naukę w formie prywatnych lekcji.
Po zmarłych przodkach odziedziczył dość duże dobra majątkowe: Gorzyce, Diament, Breń, Olesno oraz Wietrzychowice. Zajmował się administracją tych terenów, wprowadzając nowoczesne maszyny rolnicze oraz unowocześniając metody uprawy. Interesował się hodowlą koni rasy małopolskiej, a także założył pierwszą pieczarkarnię w swoim powiecie. W 1890 roku opublikował broszurę zatytułowaną Regulacja Nowego Brnia. Jan był miłośnikiem polowań i organizował spotkania artystyczne w Brniu, goszcząc znane osobistości, w tym przyjaciela, Jacka Malczewskiego, który w 1903 roku stworzył jego portret, uznawany za jedno z najlepszych jego dzieł.
W 1879 roku Jan wstąpił w związek małżeński z Anną Krystyną Bobrowską, córką polskiego dramatopisarza Wincentego Ignacego Bobrowskiego. Z tego małżeństwa narodziło się troje dzieci: Jadwiga (ur. 1880), Feliks (ur. 1888) i Jan (ur. 1889). Córka wyszła za mąż za czeskiego ziemianina, który był dowódcą 1 Galicyjskiego Pułku Ułanów (płk Carl Dlauhovesky v. Langendorf, baron). Feliks poszedł w ślady rodziny jako pisarz, a Jan zajął się inżynierią rolną.
W 1920 roku Jan Konopka podjął decyzję o podziale majątku pomiędzy swoje dzieci. Feliks odziedziczył dobra Breń, które obejmowały gospodarstwo w Brniu, folwark Ulinów/Julinów oraz majętności, takie jak las czy dwór w Breniu z pięknym ogrodem francuskim i angielskim parkiem. Jan przyjął Olesno z dworem Owczarnia, a Jadwiga otrzymała Wietrzychowice. Jednak po II wojnie światowej majątek został skonfiskowany, a rodzina osiedliła się w swoim mieszkaniu w Krakowie. Jan Franciszek Konopka zmarł 13 grudnia 1948 roku w Krakowie, gdzie został pochowany na cmentarzu Rakowickim.
Działalność społeczno-polityczna
Jan Konopka był osobą aktywną na polu społeczno-politycznym, pełniąc różnorodne funkcje w strukturach administracyjnych zarówno państwowych, jak i samorządowych. Jego działalność uwidacznia się w szeregu ważnych ról, które zajmował w trakcie swojej kariery. Do najważniejszych z nich należy:
- wiceprezesowanie oraz prezesowanie Rady Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1880–1897,
- współzakładanie Związku Ziemian we Lwowie, znanego również z organizacji Wyższych Kursów Ziemiańskich zwanych „Kursami Turnaua”,
- inicjowanie powstania konserwatywnego Stronnictwa Prawicy Narodowej w 1907 roku,
- aktywną rolę w Towarzystwie Rolniczym oraz w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim,
- bycie posłem z obwodu tarnowskiego w Sejmie Galicyjskim w latach 1908–1914 (IX i X kadencja Sejmu Krajowego Galicji).
W trakcie swojej kadencji w Sejmie, Jan Konopka intensywnie dążył do realizacji projektu budowy kolei Tarnów–Szczucin, co ostatecznie przyniosło zamierzony rezultat (więcej informacji można znaleźć pod hasłem Linia kolejowa nr 115). Ponadto, miał zaszczyt pełnić funkcję prezesa Klubu Konserwatywnego oraz wygłaszać mowy poselskie podczas obrad budżetu w dniach 1 i 2 marca 1914 roku.
W jego działalności nie zabrakło wsparcia dla Michała Bobrzyńskiego w działaniach dotyczących reformy wyborczej. Dodatkowo, w grudniu 1916 roku, Jan Konopka został mianowany komisarzem rządowym przy Tymczasowej Radzie Stanu, co było zgodne z zaleceniami M. Bobrzyńskiego oraz Leona Bilińskiego.
Działalność artystyczna
Jan Konopka był osobowością pełną pasji, w szczególności zaangażowaną w sztukę malarstwa oraz grafikę. Pozostawił po sobie bogaty dorobek, obejmujący liczne szkice oraz rysunki, które odzwierciedlają jego talent artystyczny. Warto również wspomnieć o jego rozprawie heraldycznej zatytułowanej O polskich herbach złożonych, która została opublikowana w Miesięczniku Heraldycznym w roku 1912 we Lwowie.
Oprócz działalności plastycznej, Jan Konopka posiadał także uzdolnienia muzyczne. Był kompozytorem, który tworzył różnorodne utwory, w tym sonaty, mazurki oraz pieśni kościelne, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż niektóre z nich miały charakter A cappella. Ponadto, jego twórczość obejmowała marsze i pieśni dedykowane Wojski Polskiemu.
Warto dodać, że niektóre z jego muzycznych dzieł są obecnie przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej, co świadczy o ich znaczeniu i wartości dla polskiej kultury.
Przypisy
- Katarzyna Posiadała: Jacek Malczewski - jego związki z Radomiem i ziemią radomską. [w:] Strona internetowa Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Wyszyńskiego [on-line]. KIK Radom. [dostęp 19.06.2017 r.]
- Edyta Więcek (prelegent): Prelekcja o rodzinie Konopków (omówienie). [w:] Strona internetowa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej [on-line]. MBP, kwiecień 2016. [dostęp 18.06.2017 r.]
- Feliks Konopka - w rocznicę śmierci (w tekście: portret Jana Franciszka Konopki; mal. Jacek Malczewski). [w:] Strona internetowa Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu [on-line]. [dostęp 19.06.2017 r.]
- Feliks Ignacy Konopka. [w:] Genealogia dynastyczna; Rodzina Konopka h. Nowina [on-line]. [dostęp 18.06.2017 r.]
- Józef Buszko: Konopka Jan Franciszek Stanisław (1855–1948). [w:] iPSB (biogram został opublikowany w tomie 13 PSB, s. 567) [on-line]. [dostęp 19.06.2017 r.]
- Jan Franciszek Stanisław Konopka: Regulacja Nowego Brnia; Informacje bibliograficzne. nakład autora, 1890, s. 1–43.
- Klub Konserwatywny, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 19.06.2017 r].
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Piotr Górnikiewicz | Piotr Sak | Urszula Augustyn | Jan Tyssowski | Zygmunt Przybyłkiewicz | Irena Paryzek | Ferdynand Zarzycki | Kazimierz Rzeszutko | Stanisław Mróz (poseł) | Jan Stadnicki (1841–1919) | Edward Czesak | Waldemar Wrona | Krystyna Broda | Tadeusz Michałek | Teofil Hajdo | Wiesław Klisiewicz | Józef Trendota (1921–1989) | Wojciech Popiela | Jerzy Koźmiński | Michał RupaczOceń: Jan Franciszek Konopka