Zygmunt Przybyłkiewicz


Zygmunt Bronisław Przybyłkiewicz, znany również pod pseudonimem Prawdzic, to postać, która zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach. Urodził się 21 lipca 1905 roku w Tarnowie, a jego życie zakończyło się tragicznie 3 listopada 1967 roku w Sydney.

Jako polski prawnik, Przybyłkiewicz zdobył uznanie w jurysdykcji oraz w publicystyce, gdzie dzielił się swoimi przemyśleniami poprzez liczne publikacje. Był również dyplomatą, co dodatkowo podkreśla jego wielowymiarową działalność oraz wpływ na polskie życie społeczne i polityczne w czasach, gdy kraj zmagał się z wieloma wyzwaniami.

Życiorys

Zygmunt Przybyłkiewicz był synem Władysława Romana, który pracował jako urzędnik administracji samorządowej oraz Zofii Pankiewicz, dyrektorki żeńskiej szkoły zawodowej w Tarnowie. W 1923 roku zrealizował swoje marzenie, zdając maturę w Państwowym II Gimnazjum w Tarnowie. W trakcie lat 1923–1927 doskonalił swoją wiedzę, studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1930 roku. Dodatkowo ukończył Szkołę Nauk Politycznych przy UJ.

Początkowo młody Przybyłkiewicz rozpoczął swoją karierę zawodową w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, aby w 1932 roku przejść do służby w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jego kolejne kroki prowadziły go do ważnych placówek dyplomatycznych. Od 1 lutego 1932 do 31 maja 1933 pracował w Konsulacie RP w Trieście, a od 1 czerwca do 30 września 1933 w Konsulacie RP w Amsterdamie. W dalszej części roku 1933 kontynuował pracę w centrali MSZ w Warszawie.

W 1934 roku, na zlecenie MSZ, zorganizował Konsulat Honorowy w Batawii, znajdującej się w Holenderskich Indiach Wschodnich. Jego działalność dyplomatyczna zakończyła się w dramatycznych okolicznościach; w lutym 1942 roku, w przeddzień zajęcia Jawy przez wojska japońskie, opuścił Batawię, rejsując ostatnim statkiem w kierunku Australii. W marcu 1942 dotarł do Sydney.

W Sydney przyjął rolę zastępcy Sylwestra Gruszki, kierownika polskiego konsulatu, i zainicjował wydawanie biuletynu informacyjnego dla Polaków, zatytułowanego „Wiadomości Polskie”. Był redaktorem tego czasopisma do 1950 roku. Po zakończeniu II wojny światowej Przybyłkiewicz postanowił pozostać na emigracji. Po 31 grudnia 1945 roku, kiedy Konsulat RP w Sydney został zamknięty, utrzymywał się z pracy w biurach podróży.

Sadly, zmarł na skutek zawału serca w Sydney, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu katolickim. Dla zainteresowanych, pozostałości jego pracy, w tym zbiór poloników, można znaleźć w bibliotece uniwersytetu w Canberze.

Przypisy

  1. M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 470 „za zasługi w służbie państwowej”.

Oceń: Zygmunt Przybyłkiewicz

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:9