Roman Marek Fleszar, urodzony 12 lipca 1966 roku w Tarnowie, to wybitny polski artysta malarz, który od lat angażuje się w rozwój kultury i sztuki. Od 1991 roku jest mężem Ewy Fleszar, co również podkreśla jego osobiste związki z lokalną sztuką.
W swojej karierze artystycznej zadebiutował w 1985 roku, gdy jego prace zostały zaprezentowane na wystawie w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. Swoje wykształcenie artystyczne zdobywał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz Akademii Goetz-Dederian w Paryżu, gdzie uzyskał dyplom magisterski z malarstwa w 1992 roku. Dodatkowo, był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1998 i 1999, co świadczy o jego uznaniu w środowisku artystycznym.
Roman Fleszar pełnił także rolę wieloletniego członka zarządu głównego Związku Polskich Artystów Plastyków w Tarnowie. W 2016 roku obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, co w znaczący sposób wzbogaciło jego kwalifikacje zawodowe. W 2018 roku wyróżniono go Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa za jego wkład w rozwój lokalnej sceny artystycznej.
Warto również zaznaczyć, że od 2017 roku Fleszar rozwija swoje zainteresowania muzyczne, tworząc muzykę elektroniczną pod pseudonimem DROM 66. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 50 wystaw indywidualnych oraz ponad 70 wystaw zbiorowych, a prace Romana znajdują się w renomowanych kolekcjach muzeów i galerii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Artysta realizował także projekty artystyczne w takich krajach jak Chiny i USA, co świadczy o jego międzynarodowym zasięgu.
Obecnie Roman Fleszar pełni funkcję wykładowcy Rysunku Studyjnego w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, gdzie przekazuje swoją wiedzę oraz doświadczenie nowym pokoleniom artystów.
Życiorys
Młodość
Roman Fleszar przyszedł na świat 12 lipca 1966 roku w Tarnowie, jako syn Andrzeja i Marii Fleszarów. Swą edukację artystyczną rozpoczął, uczęszczając do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, gdzie jego pasja do malarstwa zaczęła się rozwijać. Przełomowym momentem w jego karierze artystycznej był debiut wystawowy, który miał miejsce w 1985 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. Niedługo potem, w 1986 roku, rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Ewę Mikulską. Roman spędził także rok akademicki w 1989 roku na prestiżowej Akademii Goetz-Dederian w Paryżu, co znacznie wzbogaciło jego doświadczenia artystyczne. Nastepny rok przyniósł mu zaszczyt zorganizowania pierwszej zagranicznej wystawy, która miała miejsce w eleganckim budynku poczty w Quartier de l’Ecole-Militaire w Paryżu. W 1992 roku zakończył studia zdobywając dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Jana Świtki.
Działalność artystyczna
W roku 1992 Roman Fleszar wraz z żoną, Ewą, podjął decyzję o przeprowadzce do Karwodrzy w pobliżu Tarnowa, gdzie oboje mieli okazję do rozwijania swojej wspólnej pracowni artystycznej. Od lat 90. jego prace były regularnie prezentowane na licznych wystawach w różnych regionach Polski, takich jak Tarnów, Kraków, Rzeszów, Lublin oraz Warszawa. W latach późniejszych artysta wziął udział w trzynastu wystawach poza granicami kraju, mieliśmy okazję zobaczyć jego prace m.in. w Słowenii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Rosji, Ukrainie, Irlandii, na Węgrzech, w Gruzji oraz Szwajcarii.
W 2014 roku rozpoczął ważny projekt pracy doktorskiej pod tytułem „Przestrzenie Równoległe”, który pomyślnie obronił w lutym 2016 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Odtąd odbywały się liczne wystawy, gdzie Roman i Ewa Fleszarowie wspólnie prezentowali swoje dzieła zawierające ten sam tytuł.
Jego artystyczna podróż zaprowadziła go także do Stanów Zjednoczonych, gdzie w kooperacji z międzynarodowym zespołem malarzy zajął się tworzeniem sztuki sakralnej. Jego dzieła mogły być podziwiane w prestiżowych miejscach, takich jak katedra św. Jakuba w Orlando oraz bazylika św. Antoniego w Beaumont w Teksasie. Poza tym, zaprojektował również wiele nowoczesnych kościołów. W 2015 roku artysta miał przyjemność spędzenia 6 miesięcy w Chinach, pracując nad polichromiami w prywatnej rezydencji pałacowej znanej jako Szkocki Zamek, zlokalizowanej w malowniczej winnicy Treaty Port w miejscowości Yantai, w prowincji Szantung.
Twórczość
Malarstwo
Roman Fleszar jest artystą, który w swojej twórczości łączy różnorodne techniki malarskie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek oraz pastel, a także zajmuje się realizacjami sakralnymi. Opisany jest jako artysta, który potrafi swobodnie posługiwać się wszelkimi technikami malarskimi.
W jego dorobku malarskim przeważają dzieła figuratywne, pejzaże, portrety oraz sceny rodzajowe, ale nie brakuje również prac abstrakcyjnych oraz tych, które łączą elementy różnych stylów. Często można zauważyć, że dzieła Fleszara składają się z trzech podstawowych elementów: postaci ludzkich lub zwierzęcych, figury geometryczne oraz ekspresyjne struktury, które mają odniesienia do natury.
Recenzje jego prac często wskazują na obecność tajemniczości i złożonej symboliki. Warto zaznaczyć, że istnieje wyraźne odniesienie do twórczości rzeźbiarskiej Ewy Fleszar, które tworzy dialog pomiędzy tymi dwiema dziedzinami sztuki.
Artysta sam podkreśla, że źródłem inspiracji jego prac jest natura oraz człowiek. Opisując świat przyrody, mówi o „zestawie form nieograniczonych zarówno w swojej wielkości (jak kosmos czy wszechświat), jak i w małości (komórki, atomy) – niewidzialnych dla oka”. Fleszar stara się zharmonizować wersję rzeczywistą z tym, co jest tylko owocem wyobraźni. Z perspektywy Fleszara, człowiek to „najbardziej tajemnicza cząstka Natury – zarówno od strony biologicznej, jak i kulturowej”.
Wybrane wystawy indywidualne
- 1986: debiut – Wojewódzki Ośrodek Kultury (Tarnów),
- 1990: La Poste- Ecole Militaire (Paryż),
- 1997: BWA (Piła),
- 1998: Galeria Quatro, Rzeszów, BWA (Krynica-Zdrój), Dworek Paderewskiego (Kąśna Dolna),
- 1999: Hotel Gołębiewski (Mikołajki),
- 2000: BWA (Sandomierz), BWA (Gorlice), BWA (Nowy Sącz), BWA (Rzeszów), Galeria Sztuki LSB (Lublin),
- 2001: Międzynarodowe Targi Poznańskie (Poznań), Miejska Galeria Sztuki (Częstochowa), Muzeum Archeologiczno-Historyczne (Głogów), BWA (Gorzów Wielkopolski), Salon Sztuki Współczesnej BWA (Bydgoszcz),
- 2002: BWA (Sieradz),
- 2004: Galeria Wirydarz (Lublin), Pałac Małachowskich (Nałęczów),
- 2005: Galeria Sukiennice (Kraków),
- 2007: BWA (Tarnów),
- 2008: Galeria Sztuki (Kazimierz Dolny nad Wisłą),
- 2012: Galeria Wirydarz (Lublin),
- 2016: Galeria Pryzmat (Kraków),
- 2017: Zamek w Nowym Wiśniczu,
- 2018: Muzeum im. S. Fischera (Bochnia), Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (Kraków),
- 2019: Muzeum okręgowe w Tarnowie, BWA Tarnów, Dwór Karwacjanów w Gorlicach, Centrum Paderewskiego (Kąśna Dolna), Muzeum Sztuki Adżarii (Batumi, Gruzja), Art Gallery Heron Live Hotel (Gródek nad Dunajcem),
- 2020: Płocka Galeria Sztuki, Galeria Sztuki Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, Galeria PODDASZE (Zakliczyn), Galeria Wydziału Sztuki (Tarnów), Centrum Paderewskiego (Kąśna Dolna), Osobliwości Galeria Sztuki Wirydarz (Lublin),
- 2021: BWA Rzeszów, Dworzec Autobusowy w Krakowie,
- 2023: Galeria Arteka w Tarnowie.
Wybrane wystawy zbiorowe
- 1992: Tydzień Młodej Sztuki (Poznań),
- 1996: Grupa 6 (Tarnów),
- 1997: Miesiąc Malarstwa (Warszawa), Obraz 97 (Kraków), 50 lat ZPAP (Tarnów), cykl wystaw Twarze Słowenii i jej ludzie (Słowenia),
- 1998: Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin),
- 1999: Artyści Polski Południowo-Wschodniej (Rzeszów),
- 2001: wystawa malarstwa (Schoten, Belgia),
- 2005: Saint-Jean de Braye (Francja),
- 2011: Salon 100-lecia ZPAP Pałac Sztuki (Kraków),
- 2012: Nowe otwarcie Galeria ZPAP (Warszawa),
- 2013: cykl wystaw Doktorantów ASP w Krakowie (Kraków), Galeria Politechniki Krakowskiej (Kraków), Muzeum w Będzinie (Będzin), Instytut Polski (Sankt Petersburg, Rosja), Galeria w Józefów (Warszawa),
- 2014: cykl wystaw Exercise: Galeria Lameli (Kraków), Lwowska Narodowa Galeria Sztuki (Zamek Żółkiewski, Lwów), James Howe Gallery (Union, New Jersey, USA), Centre for Creative Practices (Dublin, Irlandia),
- 2015: cykl wystaw Exercise: Platan Galeria es Latarka (Budapeszt, Węgry), PIASA-The Polish Institute of Arts and Sciences of America (Nowy Jork, USA),
- 2016: Wystawa Nałęczowska Sierpniówka – Termy Pałacowe Nałęczów,
- 2017: Salon Wiosenny, BWA Tarnów, Lubliniana Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie,
- 2018: Ogólnopolski Plener Malarski Księży Dwór Zamek Krzyżacki w Działdowie,
- 2019: Relacje Galeria Szyb Wilsona Katowice,
- 2020: + 1,5 Changes Everything, Galeria Nielaba Bern (Szwajcaria),
- 2022: Wystawa Relacje ASP Kraków i Politechnika Krakowska,
- 2023: Wystawa Salvador Dali i inni Galeria Arteka w Tarnowie.
Muzyka elektroniczna
Roman Fleszar zainaugurował swoją karierę muzyczną w 2017 roku, przyjmując pseudonim DROM 66. Zadebiutował albumem „Polish Electronic Music – Sounds of Imagination”. Uczestniczył w nagraniach wielu płyt zbiorowych, współpracując z muzykami takimi jak Blindmachine czy JDan Project. W 2022 roku na rynku pojawił się jego pierwszy solowy album noszący tytuł „Graviter”. Produkuje muzykę elektroniczną, koncentrując się na dźwiękach syntezatorowych.
Dyskografia
Rok | Tytuł |
---|---|
2022 | Graviter |
Rok | Tytuł |
---|---|
2017 | Sounds of Imagination |
2018 | Sequential Friends |
2018 | Winter Solstice |
2019 | IPB – Jammsession |
2024 | Theatrum Mechanicum |
Przypisy
- Pracownia Artystyczna – Ewa & Roman Fleszar – Malarstwo – Rzeźba [online], fleszar.art.pl [dostęp 02.01.2023 r.]
- Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie [online], www.bwa.tarnow.pl [dostęp 02.01.2023 r.]
- Jedynka – polskieradio.pl [online], Jedynka - Polskie Radio [dostęp 02.01.2023 r.]
- Drom66 (Roman Fleszar) | Graviter [online], Generator.pl [dostęp 02.01.2023 r.]
- Drom66 – Roman Fleszar [online], Drom66 - Roman Fleszar [dostęp 02.01.2023 r.]
- a b Dr Roman Marek Fleszar, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.09.2020 r.]
- Roman Fleszar [online], www.zpaptarnow.pl [dostęp 07.02.2020 r.]
- a b Pracownia malarstwa II: Roman Fleszar – doktorat [online], pracowniamalarstwa2.blogspot.com [dostęp 20.11.2017 r.]
- a b STA: Otvoritev razstave del slikarske kolonije Obrazi Slovenije in njeni ljudje [online], www.sta.si [dostęp 02.01.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Kajetan Borowski | Sebastian Mnich | Maryla Morydz | Julia Rayska | Maksymilian Brożek | Jędrzej Hycnar | Jan Styczyński (fotograf) | Marcin Kwaśny | Joanna Srebro | Jerzy Stanek | Marcin Hycnar | Anny Ondra | Janusz Mika | Jan Wojnarski (malarz) | Wojciech Janus | Zenon Waśniewski | Wilhelm Wichurski | Anna Armatys | Anna J. Szepielak | Antoni KopffOceń: Roman Fleszar