Witold Kawecki, urodzony w 1960 roku w Tarnowie, to znana postać w polskim Kościele rzymskokatolickim. Pełni on rolę duchownego oraz należy do zakonu redemptorystów (CSsR), co podkreśla jego zaangażowanie w życie religijne i misyjne.
Jako profesor nauk teologicznych, Kawecki specjalizuje się w teologii moralnej, co czyni go czołowym ekspertem w tej dziedzinie. Jego wkład w teologię jest nie tylko akademicki, ale również praktyczny, co wpływa na wielu wiernych oraz studentów.
Witold Kawecki jest także pisarzem oraz medioznawcą, co dodatkowo świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i zaangażowaniu w różnorodne dziedziny życia społecznego oraz duchowego.
Życiorys
Witold Kawecki jest dyrektorem Instytutu Wiedzy o Kulturze oraz wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swoim zawodowym życiu związany jest także z Instytutem Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, Instytutem Socjologii oraz Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Jako organizator specjalności Teologii Kultury oraz kierownik Zakładu Teologii Ewangelizacji Medialnej, przyczynił się do rozwoju edukacji w swoim obszarze. Pełnił również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Homo Dei” w latach 1997−2002, będąc też dyrektorem wydawnictwa i współzałożycielem grupy wydawniczej ORDO.
Jest tłumaczem, posługującym się językiem francuskim, włoskim oraz hiszpańskim, a także współpracownikiem Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Ponadto, Kawecki jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich oraz Stowarzyszenia Teologów i Moralistów Polskich, co ukazuje jego zaangażowanie w działalność medialną i teologiczną. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk teologicznych, co stanowi istotne osiągnięcie w jego karierze akademickiej.
W dorobku Witolda Kaweckiego znajduje się wiele artykułów związanych z teologią moralną oraz publikacji popularnonaukowych. Dokonał on tłumaczeń literackich z języków włoskiego, hiszpańskiego oraz francuskiego, redagował też serie wydawnicze oraz 22 numery kwartalnika „Homo Dei”, którego był redaktorem naczelnym w latach 1997−2002. Jego twórczość obejmuje także szereg wydanych książek, poruszających kwestie religijno-społeczne.
W 2017 roku, jego redakcja książki pt. Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski została odznaczona prestiżową statuetką „FENIKSA” w kategorii sztuka, podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich, które odbyły się w Warszawie. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 1 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. W tym samym roku, ta sama publikacja została doceniona również przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, otrzymując nagrodę w kategorii „Najpiękniejsza książka roku”.
Odznaczenia
Witold Kawecki zdobył Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2013 roku, który jest przyznawany za znaczące osiągnięcia w dziedzinie edukacji i wychowania.
Wybrane publikacje
Witold Kawecki, renomowany autor, ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które poruszają istotne zagadnienia związane z teologią, moralnością i kulturą. Poniżej przedstawiamy wybrane dzieła:
- Nadzieje i zagrożenia współczesnej rodziny (redakcja), Wyd. Homo Dei, Kraków 1995,
- Teologia sumienia (redakcja i tłumaczenie), Wyd. Homo Dei, Kraków 1996,
- Dlaczego Kościół broni życia, Wyd. Bratni Zew, Kraków 1996,
- Kościół a nowy porządek świata, Wyd. Bratni Zew, Kraków 1997,
- Piękno życia chrześcijańskiego, Wyd. Homo Dei, Kraków 1999,
- W stronę trzeciego tysiąclecia. Kościół wobec przemian społeczno-ekonomicznych, Wyd. Homo Dei, Kraków 1999,
- Dylematy moralne współczesnego człowieka, Oficyna Wydawnicza Adam, Warszawa 2003,
- Rozpoznać miłość. O kluczowych problemach chrześcijaństwa, Gaudium, Lublin 2005,
- Ocalić człowieka – ocalić kulturę. Personalistyczna koncepcja teologii kultury, UKSW, Warszawa 2006,
- Chrześcijaństwo a kultura (red.), UKSW, Warszawa 2006,
- Jan Paweł II – człowiek Kultury, Rafael, Kraków 2008,
- Słowo w kulturze współczesnej (red.), UKSW, Warszawa 2009,
- Dokąd zmierzamy? Rozmowy o życiu, wierze i świecie, Wyd. Homo Dei, Kraków 2010,
- Vademecum kultury politycznej. Personalistyczna koncepcja polityki, Wyd. UKSW, Kraków 2015,
- Tajemnice Caravaggia, Wydawnictwo Jedność, 2019,
- Toskania jakiej nie znacie, Wydawnictwo Jedność, 2021.
Te prace stanowią doskonały dowód na zaangażowanie autora w tematy dotyczące współczesnych wyzwań moralnych oraz kulturalnych, a także jego głęboką refleksję nad rolą Kościoła w dzisiejszym świecie.
Przypisy
- O. Witold Kawecki nagrodzony Medalem KEN
- „Sztuka polska a Kościół dzisiaj” wyróżniona wśród „Najpiękniejszych Książek Roku 2016”!
- Feniksy rozdane
- Teologia Kultury UKSW
- M.P. z 2016 r. poz. 925
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Józef Kloch | Jan Adrian Łata | Tomasz Rozkrut | Menachem Mendel Stern | Jan Dagnan | Adam Piasecki (duchowny) | Zbigniew Kras | Kasper Cichocki | Andrzej Kamiński (dominikanin) | Zbigniew Strzałkowski (duchowny) | Ireneusz Stolarczyk | Robert Gucwa | Wiesław Wenz | Wawrzyniec Bartilius | Andrzej Augustyński | Michał Korczyński | Edward Kozłowski (duchowny) | Krzysztof Mądel | Szmuel EngelOceń: Witold Kawecki