Andrzej Janusz Kuliczkowski, który przyszedł na świat 27 lutego 1950 roku w Tarnowie, to wybitny polski inżynier. Jego kariera akademicka obejmuje znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk technicznych, a jego wiedza i doświadczenie są nieocenione w środowisku akademickim.
Obecnie pełni rolę profesora zwyczajnego na Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie angażuje się w edukację młodych specjalistów oraz prowadzenie badań naukowych, wpływając na rozwój technologii i inżynierii w Polsce.
Życiorys
W 1973 roku Andrzej Kuliczkowski zakończył edukację, zdobywając dyplom na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego kariera akademicka rozpoczęła się właściwie w 1978 roku, kiedy to obronił rozprawę doktorską na Politechnice Wrocławskiej. W 1986 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Technicznym w Lipsku; jego praca nosiła tytuł Optimierung der Projektierungs und Ausführungsparameter von Abwassersammlern unter städtischen Bedingungen, która została opublikowana w Polsce jako monografia pt. Optymalizacja kolektorów kanalizacyjnych przebudowywanych w warunkach miejskich. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych przyznano mu 2 czerwca 2003 roku. Jego specjalizacja obejmuje budownictwo sanitarne, w tym wodociągi oraz kanalizację.
W okresie od 1973 do 1986 roku był nauczycielem akademickim na Politechnice Wrocławskiej. Następnie, w 1986 roku, rozpoczął pracę na Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie objął kierownictwo w Katedrze Wodociągów i Kanalizacji oraz Katedrze Sieci i Instalacji Sanitarnych. W latach 1987–1993 pełnił rolę prodziekana Wydziału Budownictwa Lądowego, najpierw w zakresie dydaktyczno-wychowawczym, a później – inżynierii środowiska. Na Politechnice Świętokrzyskiej miał istotny wpływ na powstanie kierunku studiów zwanego „inżynieria środowiska”. W latach 2000–2004 był członkiem prezydium Sekcji Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.
W latach 2006–2013 regularnie wygłaszał referaty na międzynarodowych konferencjach organizowanych w takich miastach jak Brisbane, Kuala Lumpur, Rzym, Moskwa, Toronto, Singapur, Berlin, São Paulo oraz Sydney.
Po 1989 roku współpracował z firmą wykonawczą RenoRurCentrum, a w latach 90. piastował przez osiem lat stanowisko prezesa w firmie badawczej EuroKan. Dodatkowo, był również prezesem firmy konsultingowej Wod-Kan Consulting, a w 2005 roku objął stanowisko prezesa zarządu Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych.
Za swoje wybitne osiągnięcia w nauce i dydaktyce, w 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz tego, jego praca została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2004 roku. W 2008 roku, wspólnie z zespołem, zdobył międzynarodową nagrodę „No-Dig Award” za zorganizowanie pierwszego na świecie studium podyplomowego w tematyce technologii bezwykopowych, które miało miejsce na Politechnice Świętokrzyskiej. Jego osiągnięcia zostały także docenione poprzez przyznanie Honorowej Nagrody – Statuetki Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej w 2013 roku.
Przypisy
- Justyna Lisowska, Mariusz Karpiński-Rzepa. Profesor Andrzej Kuliczkowski – 40 lat wybitnej aktywności naukowej i inżynierskiej w branży technologii bezwykopowych. „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne”. 05.2013 r. s. 68–70.
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski – informacje. tu.kielce.pl. [dostęp 07.05.2017 r.]
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Janusz Kuliczkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.05.2017 r.]
- Honorowa Statuetka. wisgie.tu.kielce.pl. [dostęp 07.05.2017 r.]
- Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny, t. 5, Suplement A–Ż, red. nauk. Janusz Kapuścik. Warszawa: Ośrodek Przetwarzania Informacji, 2006 r. s. 462–463.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12.07.2002 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2002 r. nr 50, poz. 722).
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jerzy Cisowski | Aleksander Król | Juliusz Mokry | Józef Głomb | Salomon Keil | Ludwik Baldwin-Ramułt | Zygmunt Malawski (górnik) | Bernard Konieczny | Zygmunt Marynowski | Władysław BoguckiOceń: Andrzej Kuliczkowski