Józef Andrzej Głomb, urodzony 4 lutego 1927 roku w Tarnowie i zmarły 13 grudnia 2021 roku, był znaczącą postacią w polskiej inżynierii. Jako profesor nauk technicznych, jego kariera koncentrowała się wokół szerokiego spektrum inżynierii lądowej, w szczególności w zakresie budowy mostów oraz innych konstrukcji inżynieryjnych.
Od 1986 roku, Józef Głomb był członkiem korespondentem krajowym Polskiej Akademii Nauk, a w 2013 roku otrzymał status członka rzeczywistego tej instytucji. Jego osiągnięcia akademickie mają trwały wpływ na rozwój inżynierii w Polsce.
Był także pracownikiem Politechniki Śląskiej, gdzie znacząco przyczynił się do kształcenia przyszłych inżynierów i rozwoju nauki. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1986 roku, co stanowi nie tylko uznanie jego umiejętności, ale również jego wkład w świat nauki.
Józef Głomb był również konstruktor mostu granicznego w Boguszowicach, który łączył polski i czeski Cieszyn, co świadczy o jego zaangażowaniu w projekty mające istotne znaczenie dla komunikacji między krajami.
Publikacje
W swoim dorobku, Józef Głomb posiada cenny zbiór prac naukowych oraz publikacji, które znacząco przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinie inżynierii. Oto najważniejsze z nich:
- dziedzictwo budownictwa jako źródło wiedzy użytecznej w formowaniu inżynierów,
- drogowe budowle inżynierskie,
- nauka – postęp techniczny (dylematy i ograniczenia).
Nagrody i odznaczenia
W trakcie długoletniej kariery naukowej, Józef Głomb został uhonorowany licznych nagrodami oraz wyróżnieniami, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w dziedzinie nauki i techniki.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Medal Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie – uhonorowany dwukrotnie, w latach 1988 i 1997,
- Złote medale Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, przyznany w 1974 roku, oraz Naczelnej Organizacji Technicznej, przyznany w 1975 roku,
- Złota Odznaka Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego, która trafiła do niego w 1970 roku,
- Medal im. Lompy, przyznany w 1997 roku,
- Nagroda im. prof. Stefana Bryły, przyznana w 1967 roku,
- Medal im. prof. Stefana Kaufmana, uhonorowany w 1997 roku.
Przypisy
- Medal im. prof. Bryły i prof. Żenczykowskiego. zgpzitb.org.pl. [dostęp 03.02.2024 r.]
- Stefan Pyrak. O patronach i laureatach medali Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. „Inżynieria i Budownictwo”, s. 452-460, 09.2020 r. [dostęp 18.12.2023 r.]
- nekrolog, Gazeta Wyborcza 20.12.2021 r.
- a b Głomb Józef Andrzej, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 17.08.2019 r.]
- a b c Prof. dr hab. inż. Józef Głomb, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.08.2019 r.]
- a b c d Józef Głomb, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 17.08.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Salomon Keil | Ludwik Baldwin-Ramułt | Zygmunt Malawski (górnik) | Bernard Konieczny | Zygmunt Marynowski | Władysław Bogucki | Andrzej Kuliczkowski | Jerzy Cisowski | Aleksander Król | Juliusz MokryOceń: Józef Głomb