Zygmunt Marynowski, wybitny polski inżynier komunikacji, urodził się 13 listopada 1876 roku w Tarnowie. Jego życie zawodowe oraz osobiste naznaczone były nieustannym dążeniem do doskonałości w dziedzinie inżynierii transportu.
Marynowski zmarł 19 sierpnia 1937 roku we Lwowie, pozostawiając po sobie istotny ślad w polskim środowisku inżynieryjnym, który nadal jest doceniany przez współczesnych specjalistów w branży.
Życiorys
Po odbyciu edukacji w gimnazjum w Jarosławiu w roku 1895, Zygmunt Marynowski podjął decyzję o kontynuowaniu swoich studiów w Lwowie, decydując się na Wydział Inżynierii na Politechnice Lwowskiej. W trakcie nauki brał aktywny udział w działalności bratniej pomocy studenckiej, a także zdobywał praktykę, uczestnicząc w budowie linii kolejowej Rozwadów-Przeworsk. Dyplom ukończenia studiów zdobył w 1901 roku.
W swojej karierze zawodowej Marynowski miał okazję pracować przy budowie wielu ważnych odcinków kolejowych, w tym linii Lwów-Sambor, Sambor-Użok oraz Lwów-Przemyślany-Podhajce. W początkowych miesiącach 1914 roku przeniósł się do Dalmacji, gdzie przebywając w Splicie, był zaangażowany w budowę kolejnej linii, mianowicie Knin-Pribudić.
Na początku roku 1918 powrócił do Galicji, gdzie wziął udział w projektowaniu oraz budowie stacji w Trzebionce. Wkrótce potem zajął się rozbudową linii z Trzebini do ówczesnej granicy państwowej. W roku 1919, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nadzorował budowę linii łączącej Kutno z Strzałkowem, a następnie Kutno-Płock.
W 1921 roku otrzymał przeniesienie do Lwowa, gdzie zyskał tytuł zastępcy naczelnika w wydziale drogowym Dyrekcji Kolei Państwowych. Później pełnił rolę zastępcy naczelnika wydziału nawierzchni w Ministerstwie Komunikacji. Po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej pozostawał dalej we Lwowie, sprawując funkcję starszego radcy w Dyrekcji Okręgowej Kolei.
Zygmunt Marynowski angażował się również w działalność Towarzystwa Politechnicznego, gdzie w okresie od 1932 do 1936 roku pracował w Wydziale Głównym. Początkowo pełnił funkcję zastępcy sekretarza, a w latach 1935-1936 sprawował urząd sekretarza towarzystwa.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Władysław Bogucki | Andrzej Kuliczkowski | Jerzy Cisowski | Aleksander Król | Juliusz Mokry | Józef Głomb | Salomon Keil | Ludwik Baldwin-Ramułt | Zygmunt Malawski (górnik) | Bernard KoniecznyOceń: Zygmunt Marynowski