Bernard Konieczny, znany również jako Bornstein, to postać o fascynującym życiorysie. Urodził się 18 stycznia 1911 roku w Tarnowie, a jego droga życiowa prowadziła przez liczne wyzwania i istotne wydarzenia historyczne. Zmarł 22 grudnia 1980 roku w Warszawie.
Był nie tylko inżynierem, ale również funkcjonariuszem aparatu bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Jego żydowskie pochodzenie, stanowiące ważny aspekt jego tożsamości, wpływało na życie i karierę w czasach pełnych napięć społecznych i politycznych.
Życiorys
Od września 1945 roku Bernard Konieczny rozpoczął swoją karierę, pełniąc różne kluczowe funkcje w strukturach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Początkowo działał jako zastępca p.o. naczelnika Wydziału II Departamentu IV, a następnie objął stanowisko naczelnika Wydziału III w tym samym departamencie. W maju 1949 roku awansował na wicedyrektora Departamentu IV MBP. W latach 1956–1967 zajmował stanowisko zastępcy dyrektora Biura „T” (Techniki Operacyjnej) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, osiągając stopień pułkownika.
W ciągu swojej kariery zawodowej, w 1956 roku, był delegowany na misję do ZSRR. Dwa lata później, w 1957 i 1959 roku, odwiedzał NRD, a w 1958 roku udał się do Rumunii. Interesujące jest, że jako jedyny z wiceministrów, dyrektorów oraz wicedyrektorów MBP publicznie zadeklarował swoje wyznanie mojżeszowe, wyróżniając się tym wśród swoich współpracowników.
Po dłuższej służbie został zwolniony 31 sierpnia 1967 roku. Bernard Konieczny zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu żydowskim, który jest usytuowany przy ulicy Okopowej.
Przypisy
- Grób Bernarda Koniecznego w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
- Tomasz Stańczyk: Mniejszość w bezpieczeństwie. Rzeczpospolita. [dostęp 19.05.2009 r.]
- Przedstawiciele mniejszości narodowych w służbie bezpieczeństwa PRL w latach 1944-1978 (zestawienie wg. hierarchii zajmowanych stanowisk) (odcinek 6), [w:] AndrzejA. Zagórski AndrzejA., Orzeł Biały. Miesięcznik Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, t. 10, Wrocław, październik 2000.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zygmunt Marynowski | Władysław Bogucki | Andrzej Kuliczkowski | Jerzy Cisowski | Aleksander Król | Juliusz Mokry | Józef Głomb | Salomon Keil | Ludwik Baldwin-Ramułt | Zygmunt Malawski (górnik)Oceń: Bernard Konieczny