Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie


Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to rzucający się w oczy przykład architektury sakralnej, który pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Należy on do dekanatu Tarnów Wschód, który stanowi część diecezji tarnowskiej. Zarówno lokalizacja, jak i historia tej świątyni przyciągają uwagę zarówno wiernych, jak i turystów.

Obiekt ten znajduje się na tarnowskim osiedlu Grabówka, co czyni go centralnym punktem życia religijnego dla mieszkańców tej dzielnicy.

Historia

Świątynia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie jest wyjątkowym obiektem, którego budowa miała miejsce w latach 1935-39, a nad jej projektem czuwał warszawski architekt Konstanty Jakimowicz. W ciągu tego okresu zdołano zrealizować korpus świątyni oraz wznosić wieże do wysokości ścian.

Prace budowlane były prowadzone pod nadzorem błogosławionego ks. Romana Sitko, który działał z upoważnienia Kurii Diecezjalnej. Niestety, w obliczu II wojny światowej, budowa została wstrzymana, a nieukończony obiekt zaczął pełnić inne funkcje, stając się magazynem dla niemieckiej armii oraz stajnią dla koni armii radzieckiej.

Po zakończeniu działań wojennych, budowa została wznowiona w 1947 roku, a prace zakończono w 1952 roku. W trakcie drugiego etapu budowy, obydwie wieże zostały podwyższone zgodnie z nowym projektem Romana Łomnickiego. Należy jednak zaznaczyć, że nie udało się zrealizować pierwotnych planów dotyczących dekoracji rzeźbiarskiej frontowej elewacji. Mimo wprowadzonych modyfikacji, świątynia pozostaje doskonałym przykładem modernistycznej architektury sakralnej w diecezji tarnowskiej.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed oficjalnym zakończeniem budowy, w 1949 roku, biskup tarnowski Jan Stepa erygował parafię przy tej świątyni. W kolejnych latach, w latach 1962-63, dokonano przebudowy prezbiterium, a w 1978 roku dach świątyni pokryto miedzianą blachą.

Uroczysta konsekracja świątyni miała miejsce w 1984 roku, a dokonany jej biskup tarnowski Jerzy Ablewicz.

Architektura

Świątynia ukazuje architekturę modernistyczną z dodatkowymi elementami klasycyzmu redukcyjnego. Budowla została wzniesiona z materiałów takich jak cegła oraz żelbet, a jej zewnętrzna powierzchnia jest pokryta tynkiem. Korpus świątyni ma formę trzynawową, przypominającą bazylikę, i posiada transept, a także sześć kaplic ulokowanych w nawach bocznych.

Na przodzie świątyni znajdują się dwie wieże o jednakowej wysokości. Prezbiterium zamyka ściana z lekko spłaszczonym łukiem, z zakrystią po stronie zachodniej oraz kaplicą od wschodu. Część prezbiterialna jest wyraźnie podwyższona w stosunku do reszty naw.

W środku świątyni stropy żelbetowe są wspierane przez wysokie filary, a nawę główną wspierają podwójne filary. Fasada świątyni wyróżnia się dwoma wieżami z kruchtami w przyziemiach. Przed fasadą znajduje się żelbetowy podcień, który jest podparty filarami oraz zadaszony, co łączy się z dachami kaplic umieszczonych w nawach bocznych.

Pomiędzy wieżami, na wysokości podcienia, umieszczono mozaikę przedstawiającą Chrystusa Dobrego Pasterza, której autorami są Bogdana i Anatol Drwalowie. Duże, prostokątne okna zdobią główną część świątyni, natomiast kaplice boczne mają mniejsze, okrągłe okna. Nawę główną oraz transept przykrywają spłaszczone dachy dwuspadowe, kaplice i nawy boczne natomiast mają dachy pulpitowe, a wieże wieńczą spłaszczone dachy namiotowe.

Organy

W latach 2010-2016, organowa infrastruktura Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie została stworzona przez renomowaną firmę Zych. Ta doskonała budowla organowa nawiązuje do stylu francuskich organów symfonicznych, co czyni ją wyjątkowym instrumentem w tym regionie.

Uroczystość poświęcenia organów miała miejsce 27 listopada 2016 roku, kiedy to bp. Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, dokonał tego ważnego ceremoniału.

Warto również zaznaczyć, że instrument charakteryzuje się bogatą dyspozycją, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także artystycznie znacząca. Przedstawiamy szczegółowy opis dyspozycji organów w formie tabeli:

Manuał IManuał IIManuał IIIPedał
_PositifRecit expressif_
1. Montre 16′1. Bourdon 16′1. Flute traversiere 8′1. Soubasse 32′
2. Montre 8′2. Montre 8′2. Cor de nuit 8′2. Flute 16′
3. Flute harmonique 8′3. Salicional 8′3. Viole de Gamba 8′3. Soubasse 16′
4. Gambe 8′4. Flute a cheminee 8′4. Voix celeste 8′4. Flute 8′
5. Bourdon 8′5. Prestant 4′5. Flute octaviante 4′5. Violoncelle 8′
6. Prestant 4′6. Flute douce 4′6. Nasard harm. 2 2/3′6. Flute 4′
7. Doublette 2′7. Nasard 2 2/3′7. Octavin 2′7. Bombarde 16′
8. Cornet 5x8. Quarte de Nasard 2′8. Plein jeu 3-5x8. Trompete 8′
9. Fourniture 5x9. Tierce 1 3/5′9. Cornet 5x9. Clairon 4′
10. Trompete 8′10. Mixture 5x10. Bombarde 16′_
11. Clairon 4′11. Cromorne 8′11. Trompette harm. 8′_
__12. Hautbois 8′_
__13. Voix humaine 8′_
__14. Clairon harm. 4′_

Przypisy

  1. Tarnów ( Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa) [online], musicamsacram.pl [dostęp 14.02.2024 r.]
  2. Tarnów, kościół Najświętszego serca Pana Jezusa. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 26.02.2018 r.]

Oceń: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:6