Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to rzymskokatolicki kościół parafialny, który stanowi integralną część dekanatu Tarnów Zachód, wchodzącego w skład diecezji tarnowskiej.

Świątynia ta znajduje się w tarnowskiej dzielnicy Mościce, przy ul. Zbylitowskiej 5, co czyni ją łatwo dostępną dla mieszkańców i odwiedzających.

Historia

Świątynia, zaprojektowana przez Stanisława Gałęzowskiego oraz Władysława Pieńkowskiego, rozpoczęła swoją budowę w 1948 roku, a zakończono ją osiem lat później, w 1956 roku. Prace budowlane trwały przez te lata, a efekt końcowy stanowi niezaprzeczalnie cenny element architektury Tarnowa.

W latach 1959-1960 do świątyni dołączona została kaplica, która wzbogaciła cały kompleks i oferuje dodatkową przestrzeń do praktyk religijnych.

Architektura

Świątynia wyróżnia się stylem modernistycznym, zbudowana z cegły oraz żelbetu, zachwyca swoim unikalnym kształtem. Korpus kościoła składa się z trzynawowej bryły oraz kaplicy, umiejscowionej po stronie zachodniej.

Wnętrze prezbiterium zostało podzielone na trzy nawy, z wydatnie szerszą, centralną częścią, przybierającą formę transeptu, zamkniętej półkolistymi apsydami. Nawa główna wyróżnia się znacznie podwyższonym poziomem w porównaniu do naw bocznych, co zostało efektywnie podkreślone przez półkoliste arkady, oddzielające te przestrzenie. Jej ściany zdobią filary, które są przeprute otworami okiennymi, co nadaje całości harmonijny wygląd. Wyjątkowością wnętrza są stropy kasetonowe, pokryte drewnianą okładziną, które dopełniają całości elegancji i nowoczesności.

Chór muzyczny oparty jest na czterech solidnych betonowych kolumnach, które wspierają całą konstrukcję. Elewacja frontowa kościoła wieńczona jest nieco pomniejszoną wieżą, a jej centralna część pokryta jest bogato zdobionymi kasetonami, które są ujęte w wydłużone, zamknięte półkoliście blendy. Niżej znajdują się trzy wejścia, z których każde zamknięte jest w formie półkolistej, przy czym centralne z nich jest największe.

Boczne elewacje uzupełniają wysokie, smukłe okna – każde z nich w liczbie sześciu, co dodaje lekkości oraz przestronności budowli. Nad prezbiterium znajduje się latarnia w formie korony zakończona smukłą iglicą, co nawiązuje do monumentalności całej struktury. Kaplica Matki Bożej Fatimskiej, która przyjmuje formę rotundy, oferuje dwie kondygnacje. Jej górna część jest oswietlona pasem prostokątnych okienek, a całość nakrywa dach namiotowy.

W prezbiterium uwidaczniają się witraże zaprojektowane przez Gierżabka, które dodają życie i kolory do sakralnej przestrzeni. Witraże w lewej nawie przedstawiają ważne postacie w historii polskiego Kościoła, w tym Maksymliana Kolbego, Teresę Ledóchowską, Jana Kantego, królewicza Kazimierza, Stanisława Kostkę, Jacka, królową Jadwigę, Kingę, Świerada, Benedykta, biskupa Stanisława oraz biskupa Wojciecha. Natomiast witraże po prawej stronie ukazują apostołów, takich jak Filip, Tomasz, Jakub Młodszy, Bartłomiej, Mateusz, Maciej, Andrzej, Jakub Starszy, Juda Tadeusz, Jan, Szymon oraz Piotr.

Przypisy

  1. Tarnów-Mościce, kościół NMP Królowej Polski. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 21.02.2018 r.]
  2. Historia parafii – Parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach [online], www.moscice.diecezja.tarnow.pl [dostęp 21.02.2018 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:21