Stanisław Kwaśnik, urodzony 6 marca 1886 roku w Tarnowie, to postać, która na trwałe zapisała się w historii polskiej muzyki. Był nie tylko kompozytorem, ale także wybitnym dyrygentem oraz pedagogiem, który oddał wiele lat życia na edukację młodych muzyków.
Jego osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiego życia muzycznego są nieocenione. Zmarł 22 września 1961 roku w Poznaniu, ostatnim miejscu swojego pobytu.
Życiorys
Stanisław Kwaśnik przyszedł na świat 6 marca 1886 roku w Tarnowie, w ówczesnej Galicji. Jako syn urzędnika kolejowego, Ludwika, i Agnieszki z Gawlików, od najmłodszych lat był otoczony kulturą i sztuką. Zaczynał swoją edukację w seminarium nauczycielskim w Samborze, gdzie równocześnie realizował swoją pasję, ucząc się muzyki prywatnie. Jego talent muzyczny ujawnił się w Samborze, gdzie grał w kwartecie smyczkowym i nawiązał współpracę z lokalnymi chórami lwowskimi.
Kwasnik rozwijał swoje umiejętności prowadzenia chórów mieszanych (chłopięco-męskich) w takich miejscach jak Drohobycz, gdzie od 1906 roku uczył śpiewu. W szkole, którą prowadził, powstały chóry „Echo” oraz „Chór Nauczycielski”, które przyniosły mu uznanie w środowisku muzycznym. W latach 1914–1915, z racji sytuacji wojennej, zmuszony był do ewakuacji do Czech, a w 1916 roku przeniósł się do Borysławia, gdzie założył chór mieszany „Hejnał” oraz prowadził orkiestrę robotniczą.
W 1920 roku osiedlił się na stałe w Poznaniu, gdzie zyskał uznanie jako prawą ręka Feliksa Nowowiejskiego, w Chórze Narodowym. Jako aktywny członek życia muzycznego poznańskiego, od 1921 roku współpracował z wieloma chórami, w tym „Harmonia”, „Echo” oraz „Hasło”. Szczególnie współpraca z ostatnim z wymienionych, który miał charakter długotrwały, przyniosła mu międzynarodowe sukcesy. Dodatkowo, w latach 1931–1933 sprawował funkcję sekretarza generalnego w Wielkopolskim Związku Śpiewaczym, a w 1929 roku uczestniczył w Wszechsłowiańskim Zjeździe Śpiewaczym.
Stanisław Kwaśnik koncertował w takich krajach jak Szwajcaria, Francja, Belgia, Austria oraz Węgry. W czasie II wojny światowej okupację niemiecką spędził w Poznaniu, gdzie pracował jako robotnik. Angażował się w działalność tajnego nauczania, a w marcu 1945 roku zorganizował na nowo Chór Męski „Hasło”, prowadząc go do jesieni 1946. Przyczynił się także do reaktywacji Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego, gdzie był dyrektorem artystycznym aż do 1954 roku, a potem został członkiem honorowym.
Od 1947 roku działał jako zastępca dyrektora artystycznego ogólnopolskiego Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych. Stanisław Kwaśnik zmarł 22 września 1961 roku w Poznaniu, a dwa dni później został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu komunalnym na Junikowie w Poznaniu (AZ-L-17).
Publikacje
Stanisław Kwaśnik jest autorem 28 prac, które ukazały się w 32 publikacjach, dostępnych w dwóch językach: zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim.
Ordery i odznaczenia
Stanisław Kwaśnik otrzymał wiele zaszczytnych wyróżnień, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w życie społeczne i kulturalne. Do najważniejszych odznaczeń, które otrzymał, należą:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- srebrny krzyż zasługi, przyznany 10 listopada 1933 roku,
- złota honorowa odznaka śpiewacza z wieńcem laurowym.
Życie prywatne
Stanisław Kwaśnik prowadził życie rodzinne, które było dla niego bardzo istotne. Jego małżonką była Karolina, z domu Kopczyk, która żyła w latach 1886–1952. Para doczekała się dwójki dzieci: córki Marii, urodzonej w 1907 roku, oraz syna Ludwika, który przyszedł na świat w 1911 roku.
Przypisy
- M.P. z 1933 r. nr 259, poz. 279 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
- Stanisław Kwaśnik w bazie WorldCat Identities [dostęp 12.07.2015 r.]
- Stanisław Kwaśnik - miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu [dostęp 12.07.2015 r.]
- Karolina Kwaśnik - miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu [dostęp 12.07.2015 r.]
- Rodzina Kwaśników - spis ludności - Akta Miasta Poznania [dostęp 12.07.2015 r.]
- a b Dyrygenci polscy i obcy w Polsce, działający w XIX i XX wieku autor: Leon Tadeusz Błaszczyk, [Książki Google] [dostęp 12.07.2015 r.]
- a b c d Teodor Śmiełowski, biogram, [w:] red. Jan Hellwig, Amatorski zorganizowany ruch śpiewaczy Wielkopolski w latach 1892–1992, Wielkopolski Związek Śpiewaczy, Poznań, 1990, s. 368–369.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Tomasz Zeliszewski | Radosław Kobierski | Małgorzata Müldner-Nieckowska | Franciszek Zachara | Paweł Boćko | Zofia Czajkowska | Zbigniew Józefowicz | Wojciech Krakowski | Stanisław Lachowicz | Julian Grabowski (malarz) | Jerzy Durał | Robert Żybura | Henryka Kerner | Tadeusz Koniarz | Antoni Żukowski | Paweł Kumięga | Józef Komarewicz | Stefan Bartik | Gabriel Morvay | Roman KuklewiczOceń: Stanisław Kwaśnik