Grażyna Henryka Michałowska, z domu Woszczyna, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej nauki. Urodziła się 8 stycznia 1947 roku w Tarnowie, a zmarła 9 lutego 2022 roku w Warszawie. Była wybitną prawniczką oraz politolożką, a jej osiągnięcia miały znaczący wpływ na rozwój nauk humanistycznych w Polsce.
Grażyna Michałowska przez wiele lat pełniła rolę wykładowczyni na Uniwersytetcie Warszawskim, gdzie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami nauk politycznych. Jako profesor zwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, stała się pionierką w dziedzinie badań nad międzynarodowymi stosunkami kulturalnymi.
Jej prace naukowe oraz zaangażowanie w działalność akademicką przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy o złożonych relacjach między kulturą a polityką. Michałowska była osobą, która inspirowała wielu studentów i kolegów, a jej spuścizna naukowa pozostanie niezatarta w świadomości polskiej społeczności akademickiej.
Życiorys
Grażyna Michałowska jest wybitną postacią w polskim świecie akademickim, która swoją edukację rozpoczęła na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1969 roku obroniła dyplom ukończenia studiów prawniczych. Jej dalsze kroki w karierze naukowej prowadziły przez wiele znaczących osiągnięć. W 1976 roku uzyskała stopień doktora nauk politycznych, a rok ten okazał się także momentem, w którym związała się z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1991 roku, na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskała habilitację, której podstawą była jej rozprawa dotycząca zmienności oraz instytucjonalizacji międzynarodowych stosunków kulturalnych. To osiągnięcie przekształciło się w nominację na profesora nadzwyczajnego w 1997 roku. W kolejnych latach, w 2009 roku, otrzymała tytuł naukowy profesora, znany także jako profesura belwederska, co potwierdza jej uznanie w dziedzinie nauki.
Grażyna Michałowska pełniła również rolę wykładowcy w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Jej badania koncentrowały się w szczególności na prawie międzynarodowym, a także kwestiach związanych z międzynarodową ochroną praw człowieka oraz międzynarodowymi stosunkami kulturalnymi, wprowadzając tym samym do polskiej akademii tematy związane z kulturą.
W gronie jej doktorów, których audytorium oraz kariera naukowa były przez nią kierowane, znajdują się m.in.: Joanna Grzela (2003), Mahmoud Vaezi (w innych językach) (2003), Dorota Heidrich (2004), Joanna Kulska (2005), Paula Marcinkowska (w innych językach) (2010), Hanna Schreiber (2012) oraz Justyna Napiórkowska (2015).
Na koniec warto wspomnieć, że Grażyna Michałowska była córką Jana i Henryki. Po zakończeniu swojej drogi życiowej, została pochowana na cmentarzu w Grabowie, co stanowi symboliczne zakończenie jej wkładu w polską naukę i kulturę.
Wybrane publikacje
Grażyna Michałowska jest autorką wielu istotnych publikacji dotyczących międzynarodowych relacji kulturalnych oraz ochrony praw człowieka. Poniżej przedstawiamy jej wybrane prace:
- zmienność i instytucjonalizacja międzynarodowych stosunków kulturalnych, Warszawa 1991,
- ochrona praw człowieka w Radzie Europy i Unii Europejskiej, Warszawa 2007,
- problemy ochrony praw człowieka w Afryce, Warszawa 2008,
- kultura w stosunkach międzynarodowych, współredaktorka naukowa, t. I i II – Warszawa 2013, 2014,
- międzynarodowa ochrona praw dziecka, Warszawa 2016,
- UNESCO. Sukcesy, porażki, wyzwania, Warszawa 2020.
Przypisy
- HannaH. Schreiber HannaH., Przegląd Prawa Międzynarodowego: Profesor dr hab. Grażyna Michałowska (1947-2022) – wspomnienie [online], Przegląd Prawa Międzynarodowego, 11.02.2022 r. [dostęp 16.02.2022 r.]
- Zmarła prof. Grażyna Michałowska [online], Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, 10.02.2022 r. [dostęp 10.02.2022 r.]
- Prof. dr hab. Grażyna Michałowska [online], nekrolog.eklepsydra.pl, luty 2022 r. [dostęp 15.02.2022 r.]
- a b c REJESTR SPADKOWY PL: wynik wyszukiwania [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 12.07.2022 r.]
- Krajowy Rejestr Sądowy Stowarzyszenia Humanity in Action (nr KRS: 0000320583).
- a b c d Kadra – Instytut Stosunków Międzynarodowych, „Instytut Stosunków Międzynarodowych” [dostęp 03.10.2018 r.]
- a b c Prof. dr hab. Grażyna Michałowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.10.2018 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30.12.2009 r. o nadaniu tytułu profesora (M.P. z 2010 r. nr 6, poz. 52).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Michał Brandstätter | Władysław Iwaniec | Zofia Leszczyńska | Roman Dzieślewski | Ignace Gelb | Stanisław Roman Bryl | Lidia Morawska | Kazimierz Banek | Zenon Feliński | Roman Zahaczewski | Zygmunt Leśnodorski | Wiktoria Mondelska | Lucjan Grabowski | Maria Kotulska | Ludwik Boratyński | Antoni Sypek | Gustaw Piotrowski | Stanisław Poręba (rusycysta) | Piotr Gębica | Tadeusz MłynekOceń: Grażyna Michałowska