Jacek Niwelt


Jacek Zygmunt Niwelt, urodzony 31 sierpnia 1941 roku w Jaśle, to postać, która na trwałe wpisała się w historię muzyki poważnej. Zmarł 22 listopada 2022 roku w Oviedo, Hiszpania. Jako wybitny skrzypek koncertujący, znany był nie tylko z solowych występów, ale również jako koncertmistrz i doskonały kameralista. Jego pasja do muzyki, charyzma oraz zaangażowanie w życie muzyczne przyczyniły się do wykształcenia wielu pokoleń muzyków, a także promowania młodych talentów. Jacek słynął z wyjątkowej barwy dźwięku i dbałości o interpretacyjną uczciwość, co czyniło jego występy niezapomnianymi.

Artysta przyszedł na świat w rodzinie o głębokich tradycjach muzycznych. Jego dziadek i brat, Karol oraz Michał, ukończyli renomowaną Szkołę Organistowską w Przemyślu, a młodszy brat Mariana jako pianistę i kompozytora zobaczyć można było na scenach Piwnicy Pod Baranami i Opery w Krakowie.

Naukę gry na skrzypcach Jacek rozpoczął pod okiem Stanisława Rzepeckiego w Tarnowie, a następnie kontynuował studia u profesora Stanisława Tawroszewicza w Krakowie, które zakończył z wyróżnieniem. W rezultacie jego talentu i ciężkiej pracy, został zaangażowany do Warszawskiej Orkiestry Wojskowej, gdzie grał przez dwa lata. Po ukończeniu studiów związał się z Filharmonią Wrocławską, co otworzyło przed nim drzwi do dynamicznej kariery.

Pomiędzy 1966 a 1981 rokiem, Jacek Niwelt był nie tylko koncertmistrzem i pierwszym skrzypkiem w Filharmonii Wrocławskiej, ale również aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Dolnego Śląska. Prowadził klasę skrzypiec w dwóch instytucjach edukacyjnych, założył Wrocławskie Trio Fortepianowe oraz Wrocławski Kwartet Skrzypcowy, a jego działalność ze znakomitymi orkiestrami przyniosła mu uznanie na arenie międzynarodowej.

W 1982 roku Jacek przeniósł się do Hiszpanii, gdzie rozpoczął współpracę z Orquesta Sinfónica de Asturias jako koncertmistrz. W Oviedo założył Kwartet Astur, wykonując znaczące dzieła hiszpańskich kompozytorów. Przez lata działał również jako wykładowca w lokalnych konserwatoriach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami, z których wielu kontynuuje karierę w orkiestrach w Hiszpanii oraz Polsce.

Jacek Niwelt pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny i edukacyjny, a jego wkład w muzykę oraz kształcenie muzyków będzie pamiętany przez długie lata. Jego śmierć w Oviedo na pewno była głęboką stratą dla wszystkich, którzy mieli przyjemność go znać i współpracować z nim. Został pochowany w Oviedo oraz we Wrocławiu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w kulturze muzycznej.


Oceń: Jacek Niwelt

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:14