Wojciech Mieczysław Seweryn był znanym polskim artystą plastykem, który pozostawił po sobie znaczący dorobek artystyczny. Urodził się 31 sierpnia 1939 roku w Tarnowie, a jego życie tragicznie zakończyło się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł znajduje się pomnik Katyński usytuowany w Niles w Chicago, który oddaje hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i jest istotnym elementem polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych.
Życiorys
Wojciech Seweryn to wybitny artysta, który swoje pierwsze kroki w sztuce stawiał w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, gdzie rozwijał swoje zdolności plastyczne. Następnie kontynuował edukację na krakowskiej ASP, zdobywając cenne umiejętności oraz wiedzę w dziedzinie sztuk pięknych.
W latach 80., z uwagi na sytuację w Polsce, artysta postanowił emigrować do Stanów Zjednoczonych. Jego działalność twórcza związana była z głębokim osobistym przeżyciem, bowiem Seweryn miał na celu zrealizowanie „testamentu swojego życia” – pomnika upamiętniającego zbrodni w Katyniu, w której stracił swojego ojca.
W maju 2000 roku, Wojciech Seweryn założył w Chicago Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich, którym sam przewodniczył. Pomnik, stworzony na cmentarzu świętego Wojciecha w Niles, został zaprojektowany przez niego i odsłonięty 17 maja 2009 roku, stanowiąc ważny symbol pamięci o ofiarach tej tragicznej zbrodni.
Jednak tragiczny los artysty nastąpił 10 kwietnia 2010 roku, kiedy zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Wydarzenie miało miejsce w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a jego śmierć była ogromną stratą dla środowiska artystycznego oraz dla wszystkich, którzy pragnęli uczcić pamięć ofiar.
Wojciech Seweryn został pochowany 22 kwietnia 2010 roku na cmentarzu parafialnym w Żabnie, a jego pogrzeb stał się ważnym momentem dla społeczności, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Żabna, Tarnowa oraz konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Allen Greenberg.
Życie prywatne
Wojciech Seweryn miał niezwykle dramatyczne początki życiowe. Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, był oficerem tarnowskiego 16 Pułku Piechoty. Artysta przyszedł na świat w dniu poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Niestety, Mieczysław miał jedynie godzinę, aby poznać swojego nowonarodzonego syna, ponieważ już tego samego dnia musiał udać się do swojej jednostki wojskowej.
Wojciech wkrótce musiał zmierzyć się z tragicznymi konsekwencjami wojny. We wrześniu 1939 roku jego ojciec dostał się do radzieckiej niewoli, a następnie trafił do obozu w Kozielsku. W 1940 roku stał się ofiarą zbrodni katyńskiej, co miało ogromny wpływ na życie jego rodziny.
Warto również zaznaczyć, że Wojciech Seweryn był starszym kuzynem znanego aktora Andrzeja Seweryna, który urodził się w Niemczech.**
Nagrody, odznaczenia i upamiętnienie
Wojciech Seweryn zyskał uznanie za ogromny wkład w budowę Pomnika Ofiar Katynia, co przyniosło mu zaszczytne wyróżnienie od prezydenta Tarnowa w postaci tytułu „Anioła Ciepła”.
W wyniku postanowienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 21 września 2007 roku, artysta został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. To odznaczenie przyznano mu „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy”.
Natomiast 8 maja 2009 roku, również na podstawie decyzji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Seweryn otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w upamiętnianiu losów narodu polskiego, za działalność społeczną i charytatywną”.
16 kwietnia 2010 roku, sześć dni po tragicznej katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, Wojciech Seweryn został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co świadczy o jego znaczeniu dla kultury i pamięci narodowej.
25 września 2011 roku miała miejsce uroczystość, podczas której nadano fragmentowi ulicy Milwaukee w Niles imię Wojciecha Seweryna (ang. Wojciech M. Seweryn Memorial Road). To wydarzenie było połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej na jego cześć.
Przypisy
- Ulica im. Wojciecha Seweryna w Niles. Zbudowany z miłości i łez dziennikzwiazkowy.com, 30.09.2011 r. [dostęp 30.12.2011 r.]
- Katyn Memorial builder honored for life’s work (ang.) buglenewspapers.com, 25.09.2011 r. [dostęp 30.12.2011 r.]
- Edward Michocki: ŻYCIORYSY DO NOWYCH TABLIC KATYŃSKICH. mielec.pl, 12.04.2010 r. [dostęp 15.04.2011 r.]
- Żabno: pogrzeb artysty plastyka Wojciecha Seweryna. ekai.pl, 22.04.2010 r. [dostęp 02.05.2010 r.]
- a b c Autor pomnika katyńskiego w Chicago otrzymał „Anioła Ciepła”. tarnów.pl, 24.03.2010 r. [dostęp 10.04.2010 r.]
- Katyń- uroczyste poświęcenie Pomnika Katyńskiego w Chicago. Strona domowa bazyliki św. Jacka w Chicago. [dostęp 10.04.2010 r.]
- Komunikat Nr 163/VI kad. [dostęp 16.04.2010 r.]
- M.P. z 2010 r. nr 40, poz. 587 – pkt 44.
- M.P. z 2009 r. nr 42, poz. 659 – pkt 2.
- M.P. z 2008 r. nr 3, poz. 34.
- malopolskie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-26)]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Karszniewicz | Jan Głuszak | Karol Szpalski | Jacek Niwelt | Roman Kuklewicz | Gabriel Morvay | Stefan Bartik | Józef Komarewicz | Paweł Kumięga | Antoni Żukowski | Józef Kapustka | Wincenty Balicki | Paweł Dobrowolski (muzyk) | Jerzy Fedkowicz | Jakub Ochnio | Wilhelm Sasnal | Adam Fornal | Marcin Sacha | Tomasz Cyz | Władysław SurzyńskiOceń: Wojciech Seweryn (plastyk)