Wincenty Balicki


Wincenty Balicki, urodzony w 1798 roku, a zmarły w 1844 roku, był postacią wybitną w zakresie działalności duchowej i kulturowej. Jego osiągnięcia obejmowały funkcję duchownego, kaznodziei oraz zaangażowanie w działalność kulturalną. W dodatku, Balicki był również uzdolnionym pisarzem, którego twórczość miała znaczący wpływ na życie intelektualne tamtych czasów.

Życiorys

Wincenty Balicki, urodzony w Tarnowie, jest postacią o bogatej historii życiowej. Po ukończeniu studiów we Lwowie, przyjął święcenia kapłańskie, co otworzyło przed nim drzwi do życia duchownego. Spędził pewien czas jako pleban w Lisigórze, gdzie z zaangażowaniem pełnił swoje obowiązki duszpasterskie.

Po pewnym czasie osiedlił się na Warmii, przyjmując luteranizm, co było kluczowym zwrotem w jego życiu osobistym oraz duchowym. Balicki stał się także aktywnym członkiem i współpracownikiem instytucji naukowej o nazwie Ossolińskich, które miało swoją siedzibę we Lwowie, przyczyniając się do rozwijania polskiej kultury i nauki.

Twórczość

  • – Kazania na wszystkie niedziele i święta (2t., 1835),
  • – Miasto Tarnów pod względem historycznym, statystycznym, topograficznym i naukowym.

Literatura uzupełniająca

W literaturze specjalistycznej można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących Wincentego Balickiego.

W publikacji autorstwa Andrzeja Wojtkowskiego, zamieszczonej w pierwszym tomie Polskiego Słownika Biograficznego, wydanej przez Polską Akademię Umiejętności, pojawia się istotna analiza postaci Balickiego. Praca ukazała się w Krakowie w 1935 roku, a najnowsze wydanie, w formie reprintu, opublikował Zakład Narodowy im. Ossolińskich w 1989 roku, z numerem ISBN 83-04-03484-0, na stronie 233.

Przypisy

  1. WincentyW. Balicki WincentyW., Kazania na wszystkie niedziele i święta całego roku. T. 2, wyd. 1836. [online], polona.pl [dostęp 03.08.2018 r.]
  2. WincentyW. Balicki WincentyW., Kazania na wszystkie niedziele i święta całego roku. T. 1, wyd. 1835. [online], polona.pl [dostęp 03.08.2018 r.]
  3. Biografia

Oceń: Wincenty Balicki

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:7