Leopold Haar


Leopold Haar, znany również pod swoim prawdziwym imieniem Chaskiel Springer, był postacią niezwykle interesującą w polskim świecie sztuki. Urodził się 9 kwietnia 1910 roku w Tarnowie, a jego życie zakończyło się tragicznie 24 listopada 1954 roku w São Paulo.

Jako polski grafik i dekorator, Haar miał znaczący wpływ na rozwój wizualnej kultury a jego prace odzwierciedlają bogaty kontekst artystyczny, w którym żył.

Dodatkowo, był autorem tekstów oraz muzykiem, co świadczy o jego wszechstronnych talentach twórczych. Twórczość Leopolda Haara jest często analizowana pod kątem jej wpływu na sztukę i design w Polska oraz poza nią.

Życiorys

Leopold Haar, znany wcześniej jako Chaskiel Springer, urodził się w rodzinie zasymilowanych Żydów. Posługiwał się pseudonimami Leopold Haar oraz Poli Haar. Swoje artystyczne kształcenie rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył dyplom grafika oraz dekoratora, co stanowiło ważny etap w jego karierze.

W okresie studiów Leopold, wspólnie z bratem Zygmuntem, założyl Orkiestrę Akademicką „Szał”. W ramach tej formacji występowali w wielu miejscowościach, wykonując różnorodną muzykę. W jego repertoire wchodził nie tylko klarnet, na którym grał, ale również pianino, oraz pełnił rolę dyrygenta. Oprócz tego komponował utwory oraz pisał teksty piosenek, w tym znany lwowski szlagier „Tango Łyczakowskie”. Po zakończeniu edukacji bracia pożegnali orkiestrę „Szał” i stworzyli orkiestrę jazzową „Silver Jazz”, kontynuując występy na południu Polski.

W 1939 roku Haar osiedlił się w Łodzi, gdzie grał w owym czasie w lokalu dansingowym „Tabarin”. Po wybuchu II wojny światowej wziął udział w kampanii wrześniowej, a następnie dotarł do Lwowa, gdzie dołączył do orkiestry. Gdy wojska niemieckie zajęły Lwów, Leopold zdołał uciec w głąb Związku Radzieckiego i wstąpił do 7 Dywizji Piechoty. W miarę trwania konfliktu, po utworzeniu armii przez gen. Władysława Andersa, przeszedł do 2 Korpusu, pełniąc funkcję w Wydziale Kultury i Prasy.

Podczas szlaku bojowego rozwijał swoje umiejętności jako malarz i liternik. Zakończenie wojny zastało go we Włoszech, gdzie pozostał aż do końca 1946 roku, po czym osiedlił się w Brazylii, w Porto Alegre. Wkrótce podjął pracę jako ilustrator w magazynie „Globe”, lecz po dwóch latach zdecydował się na zmianę otoczenia i przeniósł się do Kurytyby, gdzie z Zygmuntem założył studio fotograficzne „Haar Studios”. W 1950 roku zdobył obywatelstwo brazylijskie i przeniósł się do São Paulo, gdzie rozpoczął pracę w agencji reklamowej. Rok później rozpoczął działalność dydaktyczną jako wykładowca kompozycji i wzornictwa przemysłowego w Instytucie Sztuki Współczesnej, związanego z Muzeum Sztuki w São Paulo.

Współpracował też z Hermelindo Fiaminghim, z którym wspólnie założył Szkołę Reklamy. Dodatkowo, jako główny projektant, był odpowiedzialny za pierwszą Światową Wystawę Kawy, która miała miejsce w Kurytybie. W 1952 roku wziął udział w pierwszym Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo i dołączył do Grupy Ruptura, stworzonej przez Waldemara Cordeiro, w której zbierali się przedstawiciele tzw. konkretystów. W tym samym roku brał udział w wernisażu prac grupy.

Leopold Haar zmarł w 1954 roku w wieku 44 lat. Razem z bratem Zygmuntem byli autorami projektu odznaki pamiątkowej 2. Korpusu Polskiego, która została stworzona przez rzymską medaliernię Societa Italiana Per L’Arte Medaglia w 1946 roku.

Przypisy

  1. Odznaki wojska polskiego 1918-1945 Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski 01.01.2007 r. s. 487

Oceń: Leopold Haar

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20