Albert Juliusz Gorzkowski, urodzony 26 sierpnia 1971 roku w Tarnowie, to wybitny polski badacz literatury staropolskiej oraz literatury dawnej. Jego prace obejmują różnorodne zagadnienia związane z literaturą, w tym eseistykę oraz tłumaczenia. Specjaliści wskazują na jego głęboką znajomość starożytnej retoryki oraz filologii biblijnej, a jego osiągnięcia w tej dziedzinie są szeroko doceniane.
Gorzowski jest profesorem nadzwyczajnym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu literatury oraz krytyki literackiej. Oprócz swojej działalności akademickiej, jest również członkiem redakcji pisma „Terminus”, które jest poświęcone kulturze renesansu. Jego dorobek dydaktyczny oraz naukowy czyni go cennym członkiem polskiego środowiska literackiego.
Życiorys
W 1989 roku, jako laureat olimpiady polonistycznej, Albert Gorzkowski rozpoczął studia wInstytucie Filologii Polskiej UJ. Ukończył je z wyróżnieniem, broniąc pracy magisterskiej dotyczącej literatury Odrodzenia pod kierunkiem Andrzeja Borowskiego.
W 1995 Gorzkowski rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym UJ i ukończył je w 1998 roku. Jego rozprawa doktorska nosiła tytuł: „Homo sum atque poeta. Życie i twórczość Pawła z Krosna w świetle humanizmu renesansowego (próba monografii historycznoliterackiej)”, którą również prowadził Andrzej Borowski. Po obronie uzyskał stopień doktora.
28 czerwca 2004 roku, na podstawie rozprawy pt. „Bene atque ornate: twórczość łacińska Jana Kochanowskiego w świetle lektury retorycznej”, Albert Gorzkowski otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, ze specjalnością w historii literatury polskiej. Jako profesor nauk humanistycznych został mianowany 19 lutego 2014 roku.
W trakcie studiów doktoranckich Gorzkowski studiował indywidualnie filologię klasyczną, co pozwoliło mu na pogłębienie wiedzy z zakresu języków antycznych. W latach 1994–2009 opublikował ponad sześćdziesiąt artykułów, w tym także w języku angielskim oraz sześć książek. W latach 2000–2003 prowadził kursy dotyczące teorii i praktyki retorycznej, sztuki argumentacji oraz zasad komponowania tekstów naukowych i paranaukowych, skierowane do neofilologów i filologów klasycznych.
Gorzkowski współpracował z Zakładem Edytorstwa i Krytyki Tekstu IBL Adama Karpińskiego w latach 1997-2001, a od 2005 roku jest związany z Wydziałem Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej. Jest członkiem zagranicznych stowarzyszeń, takich jak International Society for NeoLatin Studies oraz Swedenborg Society. Jego działalność obejmuje również Polskie Towarzystwo Retoryczne, wchodzące w skład International Society for the History of Rhetoric w Louvain, a także Komisję Neolatynistyczną PAN.
Od 1999 roku pełni funkcję sekretarza czasopisma „Terminus” i jest członkiem Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej Terminus. Bibliotheca Classica, w ramach której wydał m.in. dwa dialogi Marcina Bielskiego. W 2000 roku otrzymał stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a rok później stypendium Fundacji im. Adama Krzyżanowskiego UJ.
W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP za całokształt działalności naukowej i dydaktycznej. W 2000 roku koordynował działania na UJ dotyczące utworzenia Międzyuczelnianych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, znanych też jako Academia Artes Liberales.
Działalność naukowa
Swoje badania naukowe Albert Gorzkowski rozpoczął od analizy polskiego oraz europejskiego renesansu. W tym okresie stworzył pierwszą monografię polskiego humanisty, Pawła z Krosna, a także pracę dotyczącą demonologii, która była mniej znanym wątkiem w neoplatońskiej myśliŁukasza Górnickiego. Gorzkowski badał również łacińską twórczość Jana Kochanowskiego. Jego prace na temat renesansu mają interdyscyplinarny charakter dzięki zajmowaniu się recepcją myśli platońskiej w średniowieczu i renesansie, neoplatonizmem intelektualnych środowisk Padwy i Florencji, a także interpretacją mitów i paradygmatów religijnych. Podejmuje także wyzwania związane z językiem i stylem w kontekście tych tematów.
Gorzkowski ma na swoim koncie szereg istotnych publikacji dotyczących metodologii badań nad dawną literaturą, zwłaszcza w zakresie retoryki, zarówno antycznej, jak i nowożytnej. Wśród jego osiągnięć można wyróżnić przekład dzieła Heinricha Lausberga, zatytułowanego Retoryka literacka. Jego zainteresowania sięgają również filologii biblijnej oraz analizy miejsca Biblii w europejskiej kulturze, sięgając od antyku pogańskiego aż do czasów współczesnych.
Gorzkowski był aktywny w pracach nad Biblią Paulistów, a ponadto tłumaczy i popularyzuje teologów zarówno żydowskich, jak i chrześcijańskich. Od 2013 roku zasiada jako członek zwyczajny w Stowarzyszeniu Biblistów Polskich oraz Polskim Towarzystwie Studiów Żydowskich.
Publikacje
- 1995: Zagadki demonologii. Demon Socratis Łukasza Górnickiego,
- 2000: Homo sum atque poeta. Życie i twórczość Pawła z Krosna w świetle humanizmu renesansowego,
- 2004: Bene atque ornate. Twórczość łacińska Jana Kochanowskiego w świetle lektury retorycznej,
- 2012: Cóż stanie się, Panie, jeśli spytam? Studia i szkice o myśli i tradycji biblijnej.
Tłumaczenia
- 2002: Heinrich Lausberg, Retoryka literacka. Podstawy wiedzy o literaturze,
- 2007: Abraham Joshua Heschel, Bóg szukający człowieka,
- 2010: Clive Staples Lewis, Dopóki mamy twarze,
- 2014: Abraham Joshua Heschel, Prorocy.
Przypisy
- Pracownicy PWSZ w Krośnie. [dostęp 12.01.2016 r.]
- Prof. Albert Juliusz Gorzkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.01.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Salo Wittmayer Baron | Mariusz Pałka | Maciej Marek Sysło | Kazimierz Olszański | Tomasz Kozłowski (naukowiec) | Aleksander Tyka | Urszula Oettingen | Józef Oettinger | Henryk Ormian | Władysław Kłosiński | Jan Stahr | Fryderyk Sadowski | Jan Dobrowolski | Zdzisław Simche | Stanisław Wałęga | Antoni Maria Emilian Hoborski | Krystyna Kuperberg | Władysław Sygnarski | Jan Pirożyński | Adam BłaśOceń: Albert Gorzkowski