UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tarnów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Antoni Maria Emilian Hoborski


Antoni Maria Emilian Józef Franciszek Hoborski, urodzony 1 kwietnia 1879 roku w Tarnowie, był wybitnym polskim matematykiem oraz profesorem. Jego życie zakończyło się 9 lutego 1940 roku w Sachsenhausen.

W swoim dorobku naukowym, Hoborski pełnił ważne funkcje akademickie, w tym zaszczytną rolę pierwszego rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w latach 1920-1922. Dodatkowo, był dziekanem Wydziału Górniczego AGH, co podkreśla jego znaczenie w rozwoju polskiej nauki i edukacji.

Życiorys

Antoni Maria Emilian Hoborski to postać o bogatym dorobku akademickim. Ukończył I Gimnazjum w Tarnowie w roku 1897, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobył wiedzę, która umożliwiła mu dalsze rozwijanie swoich naukowych pasji.

W 1908 roku uzyskał stopień doktora filozofii po obronie pracy, której promotorem był wybitny profesor Stanisław Zaremba. Po trzech latach, w 1911 roku, habilitował się na naszym uniwersytecie na podstawie rozprawy zatytułowanej „O pewnym zastosowaniu zasady najmniejszej wartości”. Jego kariera akademicka przyspieszyła, gdy w 1919 roku został profesorem zwyczajnym w nowo powstającej Akademii Górniczej w Krakowie, gdzie zyskał status głównego organizatora i pierwszego rektora tej instytucji.

Równocześnie, od 1919 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Górniczego, co przyczyniło się do dalszego rozwoju Akademii. Jego zasługi zostały dostrzegane na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1921 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był także założycielem oraz pierwszym redaktorem czasopisma naukowego „Opuscula Mathematica”, które szybko zyskało renomę w środowisku akademickim.

Niestety, tragiczna historia Hoborskiego ma swój niechlubny rozdział. W dniu 6 listopada 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau został uwięziony przez gestapo, a następnie przewieziony do Wrocławia. Zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen 9 lutego 1940 roku, po amputacji palców u nóg spowodowanej odmrożeniem. Jego los był niezwykle dramatyczny, a dzień przed śmiercią Niemcy zwolnili go z obozu.

Jako symbol pamięci po nim, jego urna z ziemią z Sachsenhausen została wmurowana obok tablicy pamiątkowej na Akademii Górniczej w Krakowie, co stanowi wyraz uznania dla jego wkładu w naukę oraz pamięci o tej niezwykłej postaci.

Ordery i odznaczenia

Antoni Maria Emilian Hoborski, w swoim dorobku, zdobył wiele szanowanych odznaczeń, świadczących o jego zasługach.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 27 listopada 1929 roku,
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
  • Medal za Długoletnią Służbę.

Upamiętnienie

Od 2014 roku, w Akademii Górniczo-Hutniczej odbywają się Dni Hoborskiego, które stanowią Święto Nauk Ścisłych. To coroczne wydarzenie ma na celu uczczenie wkładu profesora Antoniego Hoborskiego oraz promocję nauk ścisłych wśród studentów i wykładowców.

W 2015 roku ustanowiono Diamentową Kulę – prestiżową nagrodę przyznawaną imieniem prof. Antoniego Hoborskiego. Nagroda ta wyróżnia osoby, które znacząco przyczyniły się do rozwoju naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w dziedzinach takich jak chemia, fizyka oraz matematyka.

Przypisy

  1. Antoni Hoborski - The Mathematics Genealogy Project [online], www.mathgenealogy.org [dostęp 22.07.2023 r.]
  2. Witold Iwańczak - Pierwszy rektor AGH, Niedziela 47/2012.
  3. M.P. z 1929 r. nr 278, poz. 644 „za zasługi na polu naukowem oraz około organizacji Akademji Górniczej”.
  4. Część urzędowa. „Gazeta Lwowska”, s. 4, nr 283 z 08.12.1929 r.

Oceń: Antoni Maria Emilian Hoborski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:14