Krystyna Kuperberg


Krystyna Kuperberg, znana także jako Krystyna Kuperberg z domu Trybulec, to uznana matematyk o polskim pochodzeniu, która na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Urodziła się 17 lipca 1944 roku w Tarnowie, co czyni ją osobą o bogatych korzeniach i niezwykłej karierze naukowej.

Jej prace naukowe oraz wkład w rozwój matematyki są wielce cenione zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Kuperberg jest przykładem osoby, która dzięki swoim talentom i determinacji osiągnęła sukces w międzynarodowym środowisku akademickim.

Życiorys

Rodzice Krystyny Kuperberg zajmowali się farmaceutyką. W wieku 15 lat, jej rodzina przeprowadziła się do Gdańska, co miało znaczący wpływ na dalszy rozwój jej kariery. W 1962 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją pracę magisterską z zakresu topologii broniła w 1966 roku pod opieką Karola Borsuka.

W 1969 roku, rodzina Kuperbergów zdecydowała się na opuszczenie Polski i przeprowadzenie do Szwecji, a następnie w 1972 roku osiedliła się w Houston w Teksasie. W 1974 roku Krystyna uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie Rice’a. To był również moment, kiedy wraz z mężem zaczęła pracować na Uniwersytecie w Auburn.

W 1984 roku Kuperberg otrzymała tytuł profesora zwyczajnego, co podkreśla jej znaczący wkład w dziedzinę matematyki. Dodatkowo, w latach 1982/1983 wykładała na Uniwersytecie Stanu Oklahoma, a w 1987 roku gościła w Instytucie Couranta w Nowym Jorku. Z kolei w 1994/1995 była związana z Mathematical Sciences Research Institute w Berkeley oraz Uniwersytetem Paryskim w Orsay.

Jej prace badawcze koncentrowały się głównie na topologii, ale również na geometrii dyskretnej. W 1987 roku, Kuperberg udało się rozwiązać problem związany z Knasterem, co miało duże znaczenie w tej dziedzinie. Na przełomie lat 80. zajmowała się zagadnieniami punktów stałych oraz topologicznymi aspektami układów dynamicznych. W 1993 roku dokonała przełomowego odkrycia, uzyskując kontrprzykład do hipotezy Seiferta, tym samym obalając istotne przypuszczenie dotyczące pewnych właściwości pól wektorowych na sferach.

Jej badania w tej dziedzinie były kontynuowane wspólnie z synem, a Krystyna Kuperberg miała ponad 50 wykładów poświęconych tym zagadnieniom, w tym prestiżowe wykłady na AMS Plenary Lecture w 1995 roku oraz MAA Plenary Lecture w 1996 roku.

W 1998 roku miała zaszczyt wygłosić wykład sekcyjny na Międzynarodowym Kongresie Matematyków odbywającym się w Berlinie. Krystyna Kuperberg została również uhonorowana Nagrodą im. Alfreda Jurzykowskiego w 1995 roku oraz Research Excellence Award w 1996 roku, przyznaną przez College of Sciences and Mathematics Uniwersytetu w Auburn.

Jest aktywną działaczką w amerykańskim środowisku matematycznym, gdzie jej prace są cenione i szanowane.

Życie prywatne

W trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim, Krystyna Kuperberg miała okazję poznać swojego przyszłego męża, Włodzimierza Kuperberga, który w tym czasie również był studentem. Obaj studiowali matematykę i połączyła ich pasja do nauki.

Para wychowała dwoje dzieci: syna, Grega, który obecnie pełni rolę profesora matematyki, oraz córkę, Annę, która pracuje jako fotoreporterka w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy

  1. ICM Plenary and Invited Speakers | International Mathematical Union (IMU) [online], www.mathunion.org [dostęp 08.10.2022 r.]

Oceń: Krystyna Kuperberg

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:7