Jakub Pawlikowski


Jakub Karol Pawlikowski, urodzony 13 sierpnia 1978 roku w Tarnowie, to postać o wszechstronnych zainteresowaniach i osiągnięciach w dziedzinach medycyny, prawa oraz filozofii. Jest uznawanym polskim lekarzem, który zdobył tytuł doktora habilitowanego w naukach medycznych, jak również doktora nauk prawnych.

Pełni on funkcję nauczyciela akademickiego, a obecnie jest dziekanem Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto, jest profesorem na uniwersytecie UKSW, jak również na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

W swoich badaniach oraz w działalności dydaktycznej specjalizuje się w wielu dziedzinach, z naciskiem na:

  • bioetykę,
  • etykę badań naukowych,
  • filozofię nauki.

Oprócz swoich osiągnięć akademickich, jego zainteresowania obejmują również specjalności lekarskie takie jak:

  • ortopedia i traumatologia narządu ruchu,
  • zdrowie publiczne.

Życiorys

W 2003 roku Jakub Pawlikowski z sukcesem zakończył swoje studia medyczne w Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie. Następnie, w 2007 roku ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, a w 2013 roku, uzyskał tytuł doktorski w zakresie prawa na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

W 2008 roku, na podstawie swojej rozprawy przygotowanej pod kierunkiem Krzysztofa Marczewskiego, obronił doktorat na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, w dziedzinie nauk medycznych, specjalizując się w medycynie. Swoje osiągnięcia naukowe kontynuował, otrzymując w 2014 roku stopień doktora habilitowanego w tym samym obszarze na I Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym tej samej uczelni.

W 2007 roku zdobył tytuł magistra filozofii na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w specjalności dotyczącej filozofii przyrody ożywionej. Dalszy rozwój kariery naukowej odbył w 2016 roku, kiedy to jego rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem Piotra Stanisza, umożliwiła mu uzyskanie tytułu doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Podczas swoich studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie spędził rok na stypendium w Universidad Deusto w Bilbao, w Hiszpanii, w ramach programu Marie-Curie (2006-2007). W 2008 roku związał się zawodowo z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, obejmując różne stanowiska, poczynając od asystenta, poprzez adiunkta w Zakładzie Etyki i Filozofii Człowieka, a także kierując Zakładem Socjologii Medycyny. Równocześnie pełnił funkcje kierownicze w Zakładzie Etyki i Prawa Medycznego oraz Katedrze Medycyny Społecznej tej uczelni.

W latach 2016–2017, uczestniczył w stażu naukowym w T.H. Chan School of Public Health na Uniwersytecie Harvarda, zdobywając cenne doświadczenie. Od 2019 do 2021 roku był profesorem uczelni na UKSW w Warszawie, gdzie także pełnił obowiązki dziekana Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodatkowo, od 2019 do 2022 roku był Rzecznikiem Dyscyplinarnym przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Publikacje

Jakub Pawlikowski to uznany autor, który napisał i współtworzył ponad 100 artykułów publikowanych zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach naukowych. Jego prace koncentrują się na różnorodnych tematach związanych z medycyną i etyką w badaniach. Jest również autorem monografii pt. „Biobankowanie ludzkiego materiału biologicznego dla celów badań naukowych – aspekty organizacyjne, etyczne, prawne i społeczne”, która stanowi istotny wkład w tę dziedzinę.

Dodatkowo, Pawlikowski pełnił rolę redaktora w kilku znaczących monografiach. Wśród nich znajdują się:

  • „Ciało ludzkie w badaniach naukowych i praktyce medycznej. Ujęcie transcyscyplinarne”, wydana przez PZWL w 2020 roku,
  • „Zawody medyczne – ciągłość i zmiana”, opublikowana przez Universitas w 2019 roku,
  • „Sprzeciw sumienia w praktyce medycznej – aspekty etyczne i prawne”, wydana przez KUL w 2014 roku.

Jego bogata bibliografia potwierdza zaangażowanie w rozwój wiedzy oraz badania w obszarze medycyny i etyki.


Oceń: Jakub Pawlikowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:12