Stanisław Tomasiewicz


Stanisław Tomasiewicz to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski, obdarzona niezwykłymi osiągnięciami i odwagą. Urodził się 20 kwietnia 1893 roku w Tarnowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego życie zakończyło się tragicznie 8 listopada 1916 roku w Baranowiczach, jednak do dziś pamiętamy o jego nakładzie na walkę o niepodległość.

Był podporucznikiem Legionów Polskich, jednostki, która odegrała kluczową rolę w historii wojennej Polski. Za swoje bohaterskie czyny został uhonorowany Orderem Virtuti Militari, co świadczy o jego niezwykłe oddaniu i poświęceniu dla ojczyzny.

Życiorys

Stanisław Tomasiewicz przyszedł na świat 20 kwietnia 1893 roku w Tarnowie, w rodzinie Józefa oraz Anny z domu Baracz. W czasie swojej młodości kształcił się w miejscowym gimnazjum. Pojawiające się informacje o rozpoczęciu studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego po ukończeniu gimnazjum są jednak błędne.

W 1914 roku Tomasiewicz aktywnie włączył się w działalność Polskich Drużyn Strzeleckich. 16 sierpnia tego samego roku złożył przysięgę i wstąpił do Legionów Polskich, gdzie otrzymał przydział do 2 kompanii, 1 batalionu 2 pułku piechoty. Uczestniczył w całej kampanii legionowej, biorąc udział w wielu kluczowych momentach walk.

Wśród istotnych wydarzeń, w których brał udział, można wymienić kampanię karpacką. Tomasiewicz został ranny 22 grudnia 1914 roku w rejonie Czuszki. Jego szczególne zasługi na froncie miały również miejsce podczas bitwy pod Kostiuchnówką, która rozgrywała się w dniach 4−6 lipca 1915 roku, nad rzeką Styrem. Podczas nocnego wypadu, na czele swojego oddziału, zaatakował pozycje rosyjskie, biorąc do niewoli jeńców oraz zdobywając sprzęt wojskowy.

Za te heroiczne czyny odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Niestety, zmarł w Baranowiczach w wyniku odniesionych ran, które były skutkiem walki. Po jego śmierci przyznano mu także Krzyż Niepodległości. Nie założył rodziny.

Ordery i odznaczenia

Stanisław Tomasiewicz otrzymał szereg zaszczytnych odznaczeń, które świadczą o jego wielkich zasługach w służbie narodowej.

  • krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari (nr 7044),
  • krzyż Niepodległości – pośmiertnie.

Przypisy

  1. Marek Gałęzowski, Tomasiewicz Stanisław [w:] idem, My idziemy w zórz świtanie... Sylwetki oficerów Legionów Polskich poległych i zmarłych w walce o niepodległość w latach 1914–1916, Warszawa: IPN, 2019, s. 264.
  2. a b c d e Polak (red.) 1993, s. 219.
  3. Sitko 1928, s. 47.

Oceń: Stanisław Tomasiewicz

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:17