August Rosner


August Rosner, znany również pod pseudonimem „Gustaw Róża”, to postać historyczna, której życie przypadło na wysoce burzliwy czas. Urodził się około 1838 roku w Tarnowie, będąc częścią historycznych kryzysów, które miały miejsce w ówczesnej Europie.

Rosner, pełniąc rolę oficera austriackiego, stał się także aktywnym uczestnikiem walk o niepodległość, które miały miejsce w Polsce. Uczestniczył w powstaniu styczniowym, które rozpoczęło się w 1863 roku, będąc jednym z licznych bohaterów, którzy walczyli o wolność swojego kraju. Jego życie zakończyło się tragicznie 21 października 1863 roku w Jurkowicach.

Rodzina

August Rosner wywodził się z rodziny żydowskiej, co miało istotny wpływ na jego życie i karierę. Jego ojciec, Dawid Rosner, był lekarzem i ordynatorem w szpitalu znajdującym się w Gumniskach, które obecnie są częścią Tarnowa. Warto zaznaczyć, że w jego rodzinie panowała tradycja medyczna, ponieważ dwaj jego bracia również postanowili podążyć tą ścieżką zawodową.

Starsi brat Antoni (żył w latach 1831-1896) zajmował się wenerologią i miał zaszczyt być profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Młodszy z braci, Ignacy (1849-1922), również odniósł sukces jako lekarz i specjalizował się w chorobach wewnętrznych, pracując we Lwowie.

Służba wojskowa

W austriackich siłach zbrojnych August Rosner osiągnął stopień kapitana, wykazując się umiejętnościami dowódczymi. W 1863 roku, w okresie intensywnych wydarzeń historycznych, zdecydował się na przystąpienie do formowanej w Galicji partii powstańczej dowodzonej przez Dionizego Czachowskiego. W tej jednostce Rosner objął dowództwo jednej z kompanii strzelców.

W dniu 20 października tego samego roku, w ramach działań partii Czachowskiego, przekroczył Wisłę, co stanowiło istotny element strategii powstańczej. Tego dnia brał udział w potyczce pod Osiekiem oraz w bitwie pod Rybnicą, które były kluczowymi starciami w trakcie powstania.

Następnego dnia, 21 października, po odejściu Czachowskiego z kawalerią w kierunku Klimontowa, Rosner przejął dowodzenie nad danym oddziałem. Niestety w tym samym dniu zginął w bitwie pod Jurkowicami, próbując uratować swoich podkomendnych z płonącej owczarni. Jego odwaga i poświęcenie dla towarzyszy zasługują na szczególne uznanie.

Ostatecznie August Rosner został pochowany w zbiorowej mogile, razem z Antonim Buratowskim, na cmentarzu parafialnym w Olbierzowicach. To miejscu spoczynku symbolizuje oddanie i ofiarność, które towarzyszyły walce o wolność.

Przypisy

  1. Kalendarz historyczny: Antoni Rosner

Oceń: August Rosner

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10